Asya ülkelerinin kibirli öğretmenlere ihtiyacı yok

Asya ülkelerinin kibirli öğretmenlere ihtiyacı yok

Batı medyasında Çin'in komşuları ya da Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne katılan ülkelerin durumu gündeme geldiğinde haberler genelde Çin'in yükselişi ve bu ülkelerin geleceği üzerine kurulur. Bu bağlamda Myanmar da ayrıcalıklı bir yere sahip değil. Buna karşın Batı medyasındaki haberler, Çin dış politikasının kazan-kazan temelinde büyük ve küçük ülkelerin eşitler arası ilişki kurması gerektiği ilkesini ve Beijing'in bu konudaki eylemlerle kanıtlanmış başarısını inkâr ediyor.

FARKLILIKLARA RAĞMEN İŞ BİRLİĞİ DEVAM EDİYOR

Çin ve Myanmar ilişkisi tarafları arasındaki kimi ayrılıklara rağmen bozulmadan devam ediyor. Örneğin, Myitsone barajının inşası 2011 yılında askıya alındı ve bu konudaki belirsizlik halen devam ediyor. Bununla birlikte iki ülke arasındaki elektrik alanındaki iş birliği 20 yıldır herhangi bir ihtilaftan etkilenmeden devam ediyor. Örneğin, Çin ve Myanmar arasında 2010 yılının kasım ayında kararlaştırılan ülkenin en büyük Yeywa hidroelektrik istasyonu 2018 yılında faaliyete geçti. Yeywa hidroelektrik istasyonu bu zamana değin Myanmar'daki kamu ve özel elektrik tüketiminin yüzde 25'ini karşıladı. Benzer şekilde Myanmar'daki Sagaing bölgesindeki Shwebo'da iki yıl öncesine değin elektrik mahrumiyeti vardı ancak Çinli şirketlerle iş birliği sayesinde mahrumiyet sona erdi.

Çin'in dost komşuları arasında yer alan Myanmar, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin de bir parçası ve ülke Beijing yönetiminden kalkınma sürecini desteklemesini istiyor.  Kimi Batılı ülkelerin aksine Çin, Myanmar'ın gelişme ve vatandaşlarına refah sunma talebine saygı duyuyor ve adımlarını da hukuk çerçevesinde atıyor.

BATI'NIN KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİ BAŞARISIZ OLACAK

Çin'in saygısının yalnızca ekonomi değil tüm alanları kapsadığını belirtmekte fayda var. Rohingya meselesinde Batı tipik çifte standardı ile Myanmar'ı suçlamaya devam ediyor. Onlara göre; Myanmar'da adaletin tesisi ancak kendilerinin belirlediği yoldan gerçekleşebilir.

21. yüzyılın Asya'ya ait olacağına şüphe yok. Modası geçmiş jeopolitik hesaplar yapan Batı'nın ise Asya'ya ne derece kaliteli bir "öğretmenlik" yapacağı şüpheli. İnsanlık nihayetinde ortak bir geleceği paylaşacak. Batı her ne kadar dünyayı farklı kamplara ve çatışma alanlarına bölmekte iyi olsa da küreselleşme çağında bu hamlelerin hezimete uğrayacağına şüphe yok.

Kaynak: Global Times