APEC'den çok taraflı ticarete destek çağrısı

APEC'den çok taraflı ticarete destek çağrısı

Şili'nin Viña del Mar kentinde dün sona eren Asya Pasifik Ekonomik İş Birliği Örgütü (APEC) 25. Ticaret Bakanları Toplantısı'nda çok taraflı ticaret sistemine destek verilmesi çağrısında bulunuldu.

Toplantıda onaylanan deklarasyonda, "Bogor Hedefleri"nin hayata geçirilmesinin hızlandırılmasının yanında, Asya-Pasifik bölgesinde serbest ve açık bir yatırım ortamı yaratılması ile bölgesel ekonomik entegrasyonun derinleştirilmesi kararlarının alındığı bildirildi.

Deklarasyonda, APEC'nin Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) küresel ticarete yaptığı katkıları kabul ettiği ve örgütün çalışmalarının iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını desteklediği vurgulandı.

Toplantıya katılan Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, düzenlenen basın toplantısında, ticarette korumacı eğilimlerin yükseldiği ve çok taraflı ticaret sisteminin ciddi zorluklarla karşı karşıya bulunduğu günümüzde, imzalanan deklarasyonun dünyaya çok güçlü ve olumlu bir sinyal verdiğini söyledi.

Li Chenggang, deklarasyonun APEC üyelerinin kurallara dayalı, ayrımcılık içermeyen, şeffaf ve kapsayıcı birçok taraflı ticaret sistemini desteklemelerinin yanı sıra, DTÖ'nün kurallarının ve otoritesinin korunmasını savunduklarını gösterdiğini ifade etti.

APEC Liderler Zirvesi, kasım ayında Şili'de düzenlenecek.