“Amerikalılar gizli görüşmeyi açıklamalı!”

“Amerikalılar gizli görüşmeyi açıklamalı!”

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki Amerikan başkonsolosluğundan yetkililerin, sözde bağımsızlık yanlılarıyla yaptığı görüşmelere dair fotoğraflar sosyal medyada büyük dikkat çekti.

6 Ağustos günü Hong Kong'da JW Marriott Hotel'in lobisinde çekildiği belirtilen fotoğrafa çeşitli tepkiler geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi bugün Amerikan başkonsolosluk yetkilisini acilen çağırdı ve bu tip görüşmelere karşı çıktıklarını ifade etti. Çin, ABD'nin bu görüşmeyi açıklaması talebinde de bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong Özel Komiseri Ofisi'nden bugün yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD'nin Hong Kong Başkonsolosluğu'ndan personelin Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi ve Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi gibi uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kuralları uyarınca derhal Çin karşıtı gruplarla arasına mesafe koyması, yasadışı şiddet gruplarına yanlış mesajlar vermekten kaçınması ve Hong Kong işlerine karışmaya son vermesi gerekmektedir."

SÖZDEKİ BAĞIMSIZLIK YANLILARI AMERİKALI DİPLOMATLA GÖRÜŞTÜKLERİNİ KABUL ETTİ

Hong Kong'un Takungpao Gazetesi'nde yer alan habere göre, Huang Zhifeng (Joshua Wong) ve Luo Guancong dahil olmak üzere sözde bağımsızlık yanlıları, bir Amerikalı kadın diplomatla görüşme yaptıklarını kabul etti. Kadın diplomat sözde bağımsızlık yanlılarını hotelde bir odaya yönlendirdi ve orada daha yüksek düzeyli Amerikalı diplomatlarla görüşme yapıldı. Ancak Huang, görüşmeye kaç Amerikalı diplomatın katıldığından bahsetmedi. Huang Zhifeng, Hong Kong yönetiminin açıkladığı İnsan Hakları ve Demokrasi Taslağı'nın boykot edilmesi ve ABD'nin Hong Kong polisine ekipman satmaması gibi konularda bir Amerikalı yetkiliyle görüştüklerini doğruladı.

Görüşmeden hemen sonra sözde bağımsızlık yanlıları Eylül ayında okullarda dersleri boykot kararı aldı.

JULİE EADEH KİMDİR? DİPLOMAT MI, ÖRGÜT YÖNETİCİSİ Mİ?

Gizli görüşmeye katılan yabancı kadın diplomat ABD'nin Hong Kong ve Makao Başkonsolosluğu Siyasi Dairesi Başkanı Julie Eadeh. Takungpao muhabirinin araştırmasına göre, Julie Eadeh'in diplomatik kariyeri görev yaptığı ülkelerde yıkıcı faaliyetleriyle biliniyor. Daha önce Ortadoğu bölgesinde görev yaparken de bu gibi işlerin parçası olduğu bildiriliyor.

Julie Eadeh, İngilizce, Çince, Arapça, Fransızca ve İspanyolca biliyor. 2002'de ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi'ne girdi. Söz konusu daire, Çin'in ana kesimi ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi'yle ilgili insan hakları raporları yayınlamaktan sorumlu.

2004'te Julie Eadeh önce ABD'nin Riyad Büyükelçiliği'nde yetkili olarak insan hakları konularına karıştı ve demokratik seçimlere müdahil oldu. Ardından görev yaptığı Irak'ın Musul şehrinde kurşun geçirmez yeleğini giyerek sahada çalıştı.

Görevi kapsamında yerli halka sızmaya özen gösteren Eadeh, dostluklarını ortaklığa dönüştürmeyi de iyi biliyor.

Diğer yandan ABD Başkanı Trump 2 Ağustos'ta yaptığı konuşmada, Hong Kong'daki gösterileri "isyan" olarak niteleyerek, Hong Kong'un Çin'in bir parçası olduğunu, bölgedeki sorunları Çin'in kendi gücüyle çözeceğini, Hong Kong'daki isyanlara karşı Çin merkezi hükümetinin çok sorumlu davrandığını ve bu konuda Çin'e tavsiyede bulunmalarına gerek olmadığını söylemişti.