Amerikalı uzmanlar kabul etti

Amerikalı uzmanlar kabul etti

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70. yılı kutlamaları kapsamında yapılan askeri geçit töreni ülkenin caydırıcı gücünü bir kez daha ortaya koydu. Ulusal güvenlik politikasını savunma eksininde geliştiren Çin'in sergilediği askeri teknoloji Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından da dikkatle takip ediliyor.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Wall Street Journal, çarşamba günü yayımladığı makalede Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun sergilediği Dong Feng (DF-17), Dong Feng (DF-41) ve insansız hava ve deniz araçlarını mercek altına aldı. Gazete, Doğu Rüzgârı anlamına gelen Dong Feng füzelerinin tamamen yerli olduğunun altını çizdi.

AMERİKA'YI CAYDIRAN FÜZELER

"Çin silah konusunda Amerika ile farkı kapatıyor" başlığını taşıyan haberde görüşlerine yer verilen Sidney Üniversitesi Uluslararası Güvenlik Programı Başkanı Sam Roggeveen, "Çin, bugün askeri teknolojinin kimi alanlarında Batılı ulusların önüne geçti." ifadelerini kullandı. Roggeveen, Beijing yönetiminin askeri teknolojisini Amerika'yı caydırmak üzerine kurduğunun altını çizdi.

Benzer şekilde konuşan ABD Deniz Savaşları bölümünde Çin uzmanı olarak çalışan Andrew Ericson "Çin'in en gelişmiş sistemi olan DF-41 füzeleri kesinlikle Amerika'yı engellemek üzerine tasarlandı ve konuşlandırıldı." değerlendirilmesinde bulundu.

İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Kıtalararası taşınabilir balistik füze sınıfında dünyanın en iyi konumunda olan, menzili 12 ile 15 kilometre arası değişen ve sesten 25 kat daha hızlı DF-41 füzesini yorumlayan Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'ndan Ankit Panda da "Bu sistem uzun zamandır biliniyordu ancak ilk kez görücüye çıktı." dedi. The Wall Street Journal DF-41 füzesinin nükleer başlık takması halinde ABD'nin her noktasını vurabileceğini savundu.

Çinli yetkililer de daha önce yaptığı açıklamalarda ulusal güvenlik stratejisi saldırı değil savunma ekseninde çizdiklerini vurgulamış ve yıl içinde yayımlanan Beyaz Kitap'ta şu ifadeleri kullanmıştı:

"Çin, nükleer silah kullanmayan devletlere karşı ve nükleer silah kullanmayan bölgelere karşı koşulsuz olarak nükleer silah kullanmamak veya kullanma tehdidinde bulunmamaya ek olarak, her zaman ve hiçbir koşulda ilk nükleer silah kullanan taraf olmayacağı politikaya sonuna kadar bağlıdır."

ÇİN TEKNOLOJİSİ MAKASI AÇIYOR

Amerika merkezli gazetenin dikkat çektiği son nokta ise Tia'anmen'da sergilenen insansız hava ve deniz araçları oldu.

Gonji 11 (GJ11) İnsansız Hava Araçları'nın tasarım olarak B-2 tipi bombardıman uçağına benzediği bilgisini paylaşan gazetede Çin'in geleceğin teknolojisine hükmetmek istediği aktarıldı.

Çin Devlet Konseyi'nin yayımladığı "Yeni Dönemde Çin'in Milli Savunması" başlığını taşıyan Beyaz Kitap'ta şu tespitler yapılmıştı:

"Bilgi teknolojisi tabanlı askeri teknolojiler hızla gelişiyor. Uzun menzilli hassasiyet, akıllı, görünmez ve insansız silah geliştirme konusunda yaygın eğilim var. Savaş bilgilendirilmiş savaşa doğru ilerliyor. "

Kaynak: CRI Türk Türkçe Dış Haberler Servisi