Alman iç talebi, düşüşe devam ediyor

Alman iç talebi, düşüşe devam ediyor

Alman sanayisinde sipariş oranları düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Ağustos ayına göre sipariş oranları yüzde 0,6 daha düşüş göstererek ekonomideki kasvetli duruma ek ağırlık oluşturdu.

Almanya Ekonomi Bakanlığı'ndan gelen veriler, ülkenin sanayi siparişlerinde beklenenden daha fazla düşüş göstermesinin iç talepte yüzde 2,6 oranında daralan keskin bir düşüşten kaynaklandığını gösterdi. Dışardan alınan siparişlerdeki yüzde 0,9'luk artış kısmen de olsa bir denge unsuru oldu.

Commerzbank'taki ekonomistler, "yapısal faktörlerin" Almanya ekonomisine, özellikle de "Almanya'nın iş sektörünün erozyona uğramasına" dikkat çekiyorlardı. Bu yüzden otomobil üreticileri ve kimyasal üreticiler üretimlerinin büyük bölümünü yurt dışına kaydırdı.

Endüstriyel sipariş verileri genellikle değişkendir, ancak Commerzbank ekonomistleri, ekonomiyi ağustos ayında daha pozitif veriler alacak şekilde incelemeye aldıklarını belirtti.

Son aylarda Alman ekonomisi için bir kötü haber daha söz konusuydu. Satın alma yöneticileri imalat endeksinin eylül ayında 41,7'ye düşerek Haziran 2009'daki mali krizden bu yana en düşük seviyede olduğunu dile getirmişti.

Genel ekonomi, ikinci çeyrekte yüzde 0,1 oranında küçüldü ve çoğu uzman üçüncü çeyrekte de benzer bir performans öngördü. Bu düşüş, Almanya'yı altı yıldan fazla süredir ilk kez durgunluğa sürükleyecek.

Kaynak: Financial Times / Martin Arnold