Afrika Birliği'nden Nijerya'ya yeni ticaret bölgesine katılım çağrısı

Afrika Birliği'nden Nijerya'ya yeni ticaret bölgesine katılım çağrısı

Afrika Birliği (AU), kıta ülkeleriyle yapılan anlaşmanın yürürlüğe girmesinden önce, kıtanın en büyük ekonomisi olan Nijerya'yı yeni pan-Afrika ticaret bölgesine katılmaya çağırdı.

Afrika Kıtasal Serbest Ticaret Bölgesi (AfCFTA), Afrika içi ticareti ve büyümeyi desteklemek amacıyla üye ülkeler için malların yüzde 90'ında tarifeleri sıfıra indirecek. Şimdiye kadar 52 Afrika ülkesinin katılımını açıkladığı anlaşmaya karşı yalnızca Eritre, Benin ve Nijerya katılmadı.

Financial Times'a konuşan AU Ticaret Temsilcisi Albert Muchanga, "Nijerya'yı kurucu taraflar arasında olmaya ve 30 Mayıs'tan önce anlaşmayı imzalamaya çağırıyoruz. Bu anlaşmayı onaylamak Nijerya'nın kendi çıkarınadır." derken, anlaşmayla birlikte iç pazarda yaşanacak büyümenin bir sonucu olarak Afrika'nın küresel ticaretteki payının artacağını sözlerine ekledi.

Afrika İhracat-İthalat Bankası'na göre 2017 yılında 170 milyar dolar değerinde olan Afrika içi ticaret, kıtada ticaretin yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor. AU, vergileri kaldırıp tarife dışı engelleri çözerek kıtanın küçük ve parçalanmış ekonomilerini, 1 milyardan fazla potansiyel müşteriden oluşan entegre bir pazarda birleştirerek yerel şirketlerin büyümesine yardımcı olmayı umuyor.

NİJERYA NEDEN KATILMIYOR?

Afrika'nın en büyük ekonomisi ve en kalabalık ülkesi olan Nijerya, serbest ticaretin yerel sanayiye zarar verebileceği konusunda endişeli.

Nijerya Üreticiler Birliği (MAN) Başkanı Mansur Ahmed, böyle bir anlaşmaya dâhil olmadan önce faydasından emin olmak istediklerini belirtirken, Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, MAN'ın görüşünü destekledi. Buhari, serbest ticaret bölgesinin etkisini incelemek üzere bir komisyon kurdu ve MAN, Nijerya anlaşmayı imzalamadan önce raporun kamuya açıklanmasını istediğini söyledi.

Ahmed, "Bu anlaşmanın Nijerya ekonomisine maliyetlerini ve faydalarını anlamalıyız. Böylece olumsuz etkileri hafifletmek için gereken her şeyi yapabiliriz." ifadelerini kullandı.

TARİFE GELİRİNE BAĞIMLI ÜLKELER DE DÜŞÜNÜLDÜ

AU, bu anlaşmanın özellikle tarife gelirine büyük ölçüde bağımlı olan ülkeler için kısa vadeli bir sıkıntı yaratacağının farkında. Bu konuda yapılan açıklamada üye devletlerin, ani bir gelir açığıyla karşı karşıya kalan ülkelere bütçe desteği sağlamak için bir tesis kuracakları vurgulandı.

Muchanga, Dünya Bankası ile görüşmeler devam ederken, Afrika İhracat-İthalat Bankası'nın, üye devletlerin ortaya çıkması muhtemel açıklarını gidermelerine yardımcı olmak için 1,5 milyar dolar tutarında bir kredi limiti sağlamayı kabul ettiğini kaydetti.

Afreximbank Başkanı Benedict Oramah, bu tesisin yeni düzene geçmeye hazırlanan ülkeler için büyük destek sağlayarak bölge içi ticareti genişletmeyi kolaylaştıracağını ifade etti.

Kaynak: Financial Times - Tom Wilson & Neil Munshi