ABD'ye rağmen Huawei'e yasak gelmedi

ABD'ye rağmen Huawei'e yasak gelmedi

Avrupa Birliği (AB) yayınladığı güvenlik belgesinde 5G ağı inşasında Huawei'in yasaklanması taleplerini göz ardı etti. AB'nin yayımladığı son belge, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çinli teknoloji devine karşı başlattığı kampanyasında yaşadığı son yenilgi oldu.

Avrupa Komisyonu'nun belgesinde 5. nesil ya da 5G olarak bilinen internet ağı inşasında alınması gereken stratejik ve teknolojik önlemler aktarıldı. Belgenin tavsiyeler bölümünde "kritik ve hassas" olarak tasvir edilen bilgi depolama gibi alanlarda yüksek risk taşıyan ekipmanların kullanılmaması gerektiği vurgulandı.

HUAWEI OLMAZSA GECİKME OLUR

Avrupa Birliği'nin hazırladığı metinde kullanılan "yüksek risk" kavramı akıllara Huawei'i getirse de Çinli şirketin adının doğrudan işaret edilmemesi üye devletlerin tercihlerinde serbest olacakları anlamına geliyor.

Birçok Avrupa devleti, Ericson ve Nokia gibi şirketlerin rekabet ettiği 5G sektöründen Huawei'in dışlanması halinde ağ inşa sürecinin yavaşlayacağını ve eksik kalacağını dile getirmişti. Avrupalı devletlerin birçoğu ve İngiltere'nin Vodofone gibi önde gelen telekominikasyon şirketleri Huawei'in süreçte yer alması gerektiğinin altını çiziyor.

HUAEWEI BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği'nin bu kararı İngiltere'nin Huawei'ye vize vermesinin ardından alması dikkat çekti.

Geçen mayıs ayında ABD, Çin'in teknoloji devi Huawei'i "kara listeye" almış ve Avrupa genelinde müttefiklerine benzer kararı almaları yönünde baskıda bulunmuştu. Washington yönetimi Huawei ile iş birliği yapan şirketleri istihbarat paylaşımını durdurmakla tehdit ederken Çinli şirket ise ortaklarının güvenliğini tehlikeye attığı iddialarını reddediyor.

Huawei'in kurucusu Ren Zhengfei, geçen hafta Davos'ta yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda Washington'ın olumsuz tavrının devam etmesine karşın kendilerinin büyümeye devam edeceğini ve milyarlarca dolarlık yatırım planları olduğunu ifade etmişti.

"ŞİRKETİ KAPATIRIM DAHA İYİ"

Çin CTGN kanalı da Avrupa Birliği'nin yayımladığı son belge hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını takipçileri ile paylaştı.

Avrupa Birliği'nin "yüksek riskli tedarikçi" göndermesini mercek altına alan CGTN, şu değerlendirmede bulundu:

"Avrupa Birliği Komisyonu özel bir şirket ya da ülkeyi işaret etmiyor ancak Huawei'in siber güvenlik alanında uluslararası kaygı yarattığı daha önce ileri sürülmüştü. Alınan önlemler Birleşik Krallık kararının bir benzeri. Londra daha önce Huaewei ve ZTE firmasını "yüksek risk" kategorisine koymuştu.

Huawei ise Avrupa Birliği'nden ABD'nin lobi çalışmalarına rağmen gelen kararı olumlu karşılıyor. Huawei bu zamana kadar kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi ve hatta firmanın sahibi istihbarat faaliyetlerinin parçası olmaktansa firmayı kapatacağının altını çiziyor."

Kaynak: CGTN/ Lucy Hough