ABD'nin tek taraflı tutumu Kore Yarımadası'na barış getirmeyecek

ABD'nin tek taraflı tutumu Kore Yarımadası'na barış getirmeyecek

Editörün notu: Donald Trump yönetimi ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) arasında tekrar canlandırılmak istenen diplomaside henüz bir ilerleme kaydedilemedi. Haziran 2018'de Singapur'da ardından 2019 Şubat'ta Vietnam'da gerçekleşen zirveden hiçbir sonuç alınamamıştı. Aylar sonra G-20 Liderler Zirvesi için Japonya'daki temaslarını tamamladıktan sonra Güney Kore'ye geçen Donald Trump, sürpriz bir şekilde Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile görüşmek üzere Kuzey Kore sınırına gideceğini duyurmuştu.

Askerden arındırılmış bölgede Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile tokalaşan Trump, görevdeyken sembolik olarak Kuzey Kore topraklarına adım atan ilk ABD Başkanı oldu. Bu sıcak ilişkiler diplomasi yolunda bir ilerlemeye zemin oluşturmadı. Pyongyang yönetimi, Washington'un tek taraflı bir tutum izlediğini belirterek Kore Yarımadası'nda uzlaşmaya varılmanın zor olacağını her defasında dile getirdi. Uzun bir aradan sonra tekrar Stockholm'de tekrar masaya oturan taraflar ABD'nin tek taraflı duruşu karşısında yine masayı boş terk etmek zorunda kaldı. China Daily gazetesi son görüşmeleri değerlendirdi. Sizin için alıntılıyoruz:

İsveç'in başkenti Stockholm'de, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve Amerika Birleşik Devletleri arasında "nükleer silah deneme faaliyetlerinin önlenmesi" amacıyla düzenlenen müzakerelerin durdurulduğu aktarıldı.

"HEVESİMİZ SÖNDÜ"

Kuzey Kore Baş Müzakerecisi Kim Myong Gil, "Müzakereler beklentilerimizi karşılamadı ve kesildi." ifadesini kullandı. ABD'nin müzakere masasına yeni bir şey getirmediğini ve "düşmanca tavırlar" sergilediğini vurgulayan Kim, bu durumun can sıkıcı olduğunu söyledi. Kim, ABD müzakere heyetinin esneklik göstermediğini, eski tutum ve görüşlerinde ısrar ettiğini kaydederek, "Onlar bizi hayal kırıklığına uğrattı ve müzakere masasına hiçbir şey getirmeyerek hevesimizi söndürdüler." yorumunda bulundu.

ULUSAL ÇIKARLAR SAVUNULUYOR

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Haziran 2018'de Singapur'daki ilk zirvelerini gerçekleştirmelerinden bu yana, çok az bir ilerleme kaydedildiği görülüyor.

Pyongyang, nükleer ve uzun menzilli füze testlerinin askıya alınmasını ve yeraltı nükleer test sahasının kapatılmasını içeren müzakerelerden, ulusal çıkarlarını koruyacak faydalar elde etmek umuduyla Washington ile diyaloğa tekrar başlamıştı.

ABD, KORE YARIMADASI'NDA GERGİNLİĞİN SEBEBİ

Oysa ABD'nin tepkisi şimdiye kadar çok ılımlı olmadı. 2008'den bu yana Pyongyang'a uygulanan yaptırımlar devam ediyor. ABD ile Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) arasındaki ortak askeri tatbikatlar azalmasına rağmen, rutin küçük çaplı ortak tatbikatlar Kuzey Kore'nin işgal için prova söylemlerini dindirmiyor.

Washington, Pyongyang'ın ancak "kesin ve tam olarak doğrulanan nükleer silahlardan arınma" gerçekleştikten sonra ödüllendirileceğini söylüyor. Bu tutum karşısında Kuzey Kore tek taraflı bir imtiyazı açıkça reddediyor.

ABD'YE DUYULAN GÜVENSİZLİK

Onlarca yıl süren düşmanlık ve askeri çatışmadan doğan derin bir güvensizlik, Pyongyang'ın ulusal güvenliğini garanti altına almadan nükleer silahları terk etmesini imkânsız kılıyor.

Trump Kuzey Kore'nin, nükleer silah programını terk etmenin karşılığında ekonomik refahın tadını çıkaracağına dair verdiği söz, yaptırımların kaldırılması gibi somut adımlarla desteklenmediği için yeterince ikna edici olmadı.