“ABD'nin Çinli şirketlere yönelik karalamaları etik değil”

“ABD'nin Çinli şirketlere yönelik karalamaları etik değil”

Çin Dışişleri, ABD'nin "Çin tehdidi" konseptini ileri sürerek Çinli şirketleri karalamaya çalışmasının adaletsizce ve etik dışı bir eylem olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, kısa süre önce Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Macaristan'ın Çin'in haberleşme devi Huawei'in donanımlarını kullanması halinde ABD-Macaristan iş birliğini zora sokabileceği uyarısında bulundu.

Buna karşın Szijjarto, "Çin ile iş birliğimiz, Macaristan-ABD ortaklığına zarar vermeyecek şekilde yürütülmektedir. Çin'le ilgili konulardan bahsederken ikiyüzlülük bırakılmalı." diye konuştu.

ABD'nin AB Büyükelçisi de basına verdiği demeçte, Huawei donanımlarını tercih eden her ülkenin ABD'nin yaptırımlarıyla karşılaşma riskinin bulunduğunu kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'in Macaristan Dışişleri Bakanı'nın Huawei konusundaki bağımsız, adil ve objektif değerlendirmesini olumlu karşıladıklarını kaydetti.

Sözcü, ABD'nin Çin ile diğer ülkeler arasındaki ilişkileri alenen bozmaya çalıştığını, bu şekilde büyük devlet gibi davranmadığını belirtti.

Dünya ülkelerinin çoğunun ABD'nin Çinli şirketlere yönelik tavrının arkasındaki gerçek niyetinin hegemonya olduğunu kavradığına inandıklarını vurgulayan Hua, ilgili taraflara Soğuk Savaş ve sıfır toplamlı oyun düşüncelerinden vazgeçerek dostluk ilişkileri ve çifte kazanç temelindeki uluslararası iş birliği için adil, kapsayıcı ve şeffaf bir ortam oluşturma çağrısında bulundu.