ABD'nin bitmeyen kaygılarında “teknoloji” sayfası

ABD'nin bitmeyen kaygılarında “teknoloji” sayfası

Çin Halk Cumhuriyeti'nin teknoloji alanındaki hızlı yükselişi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından mercek altına alınmış durumda. En son yayımlanan Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayınlanan 2019 sayılı Dijital Ekonomi Raporunu ele alan Global Times editörü Mu Lu, ABD'nin neden Çin'in teknoloji yükselişine karşı endişe duyduğunu kaleme aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin ile ne için rekabet ediyor? ABD neden Çin'in gelişmesiyle ilgileniyor? İnternet teknolojisinin gelişimi ile cevaplar bulabiliriz.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayınlanan 2019 sayılı Dijital Ekonomi Raporuna göre, ABD ve Çin, dünyanın en büyük 70 dijital platformuna sahip. ABD dünya genelindeki dijital platformların yüzde 68'ine sahipken, Çin ise yüzde 22'lik bir oranla karşımıza çıkıyor.

ABD dijital platform alanında dünyayı yönetiyor, ancak Çin son 10 yılda en rekabetçi pazar haline geldi. Çin'in teknoloji alanındaki ilerleyişi ABD'nin tekel haline dönüştüğü dijital dünyada yeni bir gücü ortaya çıkardı. Amerikan ve Çinli şirketler arasındaki teknolojik rekabet gelecekteki küresel eğilimin bir yansıması olabilir.

ABD'nin Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşı, dolaylı yoldan bir teknoloji savaşını da başlatmış durumda. Rekabetçiliğin çekirdeği, ABD'nin dünyada lider kalmasına yardımcı olmak için önemli bir rol oynayan Amerikan şirketlerinin tek pazar olma isteğinin altında yatıyor. ABD'nin Çin'in ileri teknoloji şirketlerine yaptığı baskı, ABD sermayesinin ihtiyacından kaynaklanıyor. ABD kapitalistleri bir kuruştan vazgeçmeyeceklerdir ve internet pazarı gelecekte en kârlı pazar olacaktır.

Soğuk Savaş zihniyetinde hareket eden Washington, dünyayı iki kutba bölerek Çin'i çevrelemeye çalışıyor. Çin, dijital platformlar ve ilgili bir pazar geliştirmede büyük ilerleme kaydetti. ABD'nin Çin'e uyguladığı baskı, küresel sanayi zincirini daha da parçaladı ve bu nedenle birçok kilit alanda inovasyon iş birliğini ciddi şekilde bozdu.

İnternet teknolojisi ilerledikçe, dijital ekonomi küresel ekonomideki en önemli trendlerden biri olacak. UNCTAD raporu, dünyanın genişleyen bir dijital uçurumla karşı karşıya olduğu konusunda uyarılarda bulundu.

Çin'in ortaya sürdüğü "Kuşak Yol İnisiyatifi" internet alanında geri kalmış ülkelere yardımcı olmak ve dijital platformlara teşviki artırmak için telekomünikasyon alt yapı çalışmalarına önem veriyor. Çin, ülkelerle iş birliği yaparak, sadece bağımsız inovasyon kapasitesini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda dünya ile bütünleşmeyi de hedefliyor.

Kaynak: Global Times