“ABD, yalanlarıyla Çin'i karalamayı durdurmalı”

“ABD, yalanlarıyla Çin'i karalamayı durdurmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, ABD'ye dini bahanelerle Çin'in iç işlerine müdahale etmeyi ve yalanlarla Çin'i karalamayı durdurma çağrısında bulundu.

Geng Shuang günlük basın toplantısında, ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence'nin Birleşmiş Milletler tarafından inanç özgürlükleriyle ilgili düzenlenen bir etkinlikte, Çin dahil bazı ülkelerle ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Geng, Çin hükümetinin vatandaşların inanç özgürlüğünü hukuk kuralları doğrultusunda koruduğunu belirterek, Çin'de bütün etnik gruplara mensup insanların inanç özgürlüğüne sahip olduğunu söyledi.

Sözcü, "Söz konusu Amerikalı politikacı gerçekten dini sorunlarla ilgileniyorsa, diğer ülkeleri eleştirmek yerine ABD toplumundaki mevcut inanç özgürlüğü ihlalleriyle yüzleşmeli. Gallup Poll ve Pew Research Center tarafından yapılan anket sonucuna göre, ankete katılan Müslümanlardan yüzde 75'i, ABD toplumunda Müslümanlara ciddi ayrımcılık yapıldığı görüşüne sahip. Pence, kendine bu durumu nasıl değiştirebileceğini sormalı." diye konuştu.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde yer alan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan bugün bazı ülkelerin BM daimi temsilcileri ve hükümet dışı ortaklarıyla "Xinjiang'daki İnsan Hakları Krizi" temalı bir seminer düzenleyecek.

Geng, Çin'in karşı çıkmasına rağmen, ABD'nin son zamanlarda, inanç özgürlüğü ve insan hakları bahanesiyle Çin'in Xinjiang politikasını defalarca karaladığını ve Çin'in iç işlerine müdahale ettiğini söyledi. BM Genel Kurulu sırasında sözde Xinjiang sorununa ilişkin seminerin düzenlenmesinin önceki hatalarını daha da büyüteceğine işaret eden Geng, Çin'in ABD'nin yanlış açıklamaları ile eylemlerine kararlılıkla karşı çıktığını vurguladı.

Geng ayrıca, ABD'den semineri iptal etmesini, Xinjiang sorunu hakkında sorumsuz açıklamalar yapmayı durdurmasını ve insan hakları bahanesiyle Çin'in iç işlerine müdahale etmeye son vermesini beklediklerini ifade etti.