“ABD, ticaret müzakereleri öncesi küçük hileler peşinde”

“ABD, ticaret müzakereleri öncesi küçük hileler peşinde”

Çin ile ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin yarın başlayacak yeni turu öncesinde Washington'dan Çinli kuruluş, şirket ve bireyleri hedef alan adımlar geldi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Xinjiang'daki Müslüman nüfusa baskı yapıldığı iddiasıyla 28 Çinli kuruluş ve şirketi kara listeye aldı. Bakanlık, böylelikle mayıs ayından bu yana dördüncü kez benzer bir girişimde bulunmuş oldu.

ABD'nin ticaret müzakerelerinin hemen öncesinde kalkıştığı küçük hileler ve ortaya attığı iddialar, gerçeklerle tamamen çelişir nitelikte.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde ekonomik kalkınma, toplumsal uyum ve istikrar nedeniyle son üç yılda hiçbir terör saldırısı yaşanmadı.

Çin'in politikaları ve tedbirleri de bölgedeki farklı etnik gruplara mensup vatandaşlardan büyük destek görüyor.

Söz konusu olguları göz ardı eden ABD, Çinli şirket ve kuruluşlara baskı uygulamanın yanı sıra, insan hakları kisvesi altında Çin'in Xinjiang'a dönük uygulamalarını karalamaya çalışıyor.

Geçmişteki deneyimler, ABD'nin benzer girişimlerinin hiçbir sonuç vermediğini, sadece müzakereler konusundaki samimiyeti ve güvenilirliği konusunda şüpheler yarattığını gösteriyor.

Bu yüzden, Washington'un ticaret müzakerelerinin öncesinde şapkasını önüne koyarak düşünmesi ve doğru adımları atması gerekiyor.