ABD petrol konusunda zayıf kalıyor

ABD petrol konusunda zayıf kalıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin enerji piyasası ve petrol üretiminden sağlamak istediği piyasa egemenliği gelişen ülkeler ve pazar sermayeleri ile farklı bir boyuta büründü. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve petrol üreten müttefikleri önceki petrol üretimi sınırının düzenlenme kararı ve son gelişmeleri takip eden Global Times editörü Wang Jiamei konuyu kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Abu Dabi'de yapılan bakanlık düzeyinde bir toplantıda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve petrol üreten müttefikleri önceki petrol üretimi sınırının düzenlenmesi gerektiği kararına vardı. 14 uluslu bir kartel ve 10 müttefik ülkeden oluşan bir grup olan OPEC +, 2019'un başından itibaren petrol üretimini günde 1,2 milyon varile düşürmeyi kabul etmişti.

OPEC, bu yıl petrol fiyatlarını sabit tutmaya çalışırken, petrol üretimi azaltarak artırma yoluna gitmek zor görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin ticaret savaşı küresel bir ekonomik yavaşlama tetiklemesi nedeniyle, OPEC kısa süre önce küresel petrol talebi tahminini düşürdü.

ABD ARTIK PETROL KONUSUNDA ZAYIF KALIYOR

Zayıflayan petrol talebinin yanı sıra, petrol kartelleri ABD'den hızla artan petrol ihracatının getirdiği zorluklarla karşı karşıya.

Geçmişte, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ve ithalatçısı olarak ABD, küresel pazarda petrol arzını ve talebini etkilemede etkin rol oynamıştı. Ancak, genişleyen petrol üretimi sayesinde, ABD artık petrol konusunda kendi yağında kavrulur hale geldi. Bu tür bir değişim, küresel petrol piyasasında arz ve talep modelini temelden değiştirdi.

Uluslararası Enerji Ajansı'na göre, ABD petrol ihracatında Suudi Arabistan'ı geçme eğilimi gösterdi. Ayrıca, Enerji Bilgi İdaresi'nden alınan veriler, ABD petrol üretiminin ağustos ayında haftalık 12,5 milyon varil ile rekor kırdığını gösterdi.

ABD Enerji Bakanı Yardımcısı Dan Brouillette, CNBC'ye yaptığı son röportajda, "Enerji politikamız, fiyatı etkilemek için tasarlanmadı, bu bizim geçimimiz için değil, aynı şey üretim rakamlarımız içinde de geçerli." dedi

ÇİN'İN PETROL PAZARINDA YÜKSELEN SESİ

Hızla büyüyen bir pazar olan Çin, küresel petrol pazarındaki önemli bir paydaş haline geldi. Lakin, Çin'in enerji piyasasına hükmetmek için ABD kadar hırsı olmadığına dikkat çekmekte fayda var. Çin, Shanghai Uluslararası Enerji Borsası'nda yuan cinsinden ham petrol vadeli işlem sözleşmelerini Mart 2018'de arza sundu.

Dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi ve devasa ekonomisi olan Çin, ABD ve Avrupa ülkelerinin egemen olduğu petrol fiyatlandırma sisteminde Asya listelerinin oluşmasını sağladı.