ABD kendi popülizmi ile yüzleşmek zorunda kalacak

ABD kendi popülizmi ile yüzleşmek zorunda kalacak

Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri salı günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etmek isteyen vatandaşlarına seyahat uyarısında bulundu. Uyarıdan bir gün önce de ABD'de eğitim almak isteyen Çinli öğrenciler için çeşitli riskler doğrultusunda uyarılarda bulunulmuştu.

Turistik ziyaret ve eğitim, Çin vatandaşlarının ABD'yi ziyaret etmesinin yaygın iki nedeni olarak biliniyor. Çin hükümeti tarafından art arda iki günde verilen güvenlik uyarıları Çin vatandaşlarının ABD'deki güvenlik durumlarının tehlikede olduğunu göstermektedir.

ABD ile yaşanan güvenlik tehditlerine ek olarak, ABD kolluk kuvvetleri personellerinin de Çin vatandaşlarına karşı giriş ve çıkışlardaki sorgulamalarını artırması dikkat çekmişti. Çin hükümeti, seyahat uyarıları vererek halkına karşı sorumlu davranıyor.

ABD toplumu, Çin halkına düşmanca tavırlar sergiliyor. ABD, Çin'i en büyük tehdit olarak görerek, ABD'yi ziyaret eden tüm Çin vatandaşlarının hükümet için istihbarat topladığını ve ABD teknolojilerini çaldığına inanıyor. Washington, Çin halkının ABD'nin farklı sektörlerine getirdiği ilerlemelere ya da Çin'in teşvik ettiği tüketime değer vermiyor. Sadece Çin'i dışlamak istiyor.

Çinli turistler veya öğrenciler, misafir olarak kabul edilmeli ve kaliteli hizmet almalıdırlar. Çinli turistler ABD topraklarında, hırsız olarak adlandırılmaktan hoşlanmıyor.

Dünya ülkeleri ABD'nin çok fazla üstünlüğe sahip olduğunu düşünüyor. Oysa ABD, kısa tarihi nedeniyle, diğer ülke kurallarına dair saygı ve anlayış çerçevesinden yoksun. İlk nesil Amerikalılar ABD için refah ve prestij biriktirirken, mevcut ABD yönetimi dünyanın ABD'ye olan saygısını mahvederek bir atık nesil gibi davranıyor.

Batı'nın modernleşme tekeli kırıldığından, tüm iyi olanakların yeniden şekillendirilmesi gerekiyor. ABD, Çin halkına karşı ayrımcı yaklaşımlar benimseyerek, ulusal çıkarları için Çin'i toplu bir tehdit olarak görüyor.

Eski zamanlardan beri, açık fikirli ülkelerin yüksek kalitede bölgesel veya küresel kaynaklar toplaması daha kolay olmuştur. Çin, ABD'nin hegemonik ve zorbalık eylemlerine karşı savaşırken, birçok ders çıkarmalı.

Kaynak: www.globaltimes.cn