ABD hegemonyasını sürdüremeyecek

ABD hegemonyasını sürdüremeyecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Bakanlığı'nın Huawei'ye karşı sıkı yaptırımları resmen yürürlüğe girdi. Yaptırımlara göre, tüm küresel şirketlerin, Çinli telekomünikasyon devine yarı iletkenler ve ekran panelleri gibi bileşenleri tedarik etmeleri yasaklandı.

Samsung, SK Hynix ve TSMC gibi bazı büyük uluslararası yarı iletken üreticilerinin kısıtlamalara uymak için Huawei'ye gönderileri durdurmak zorunda kalacaklarını söylediler. ABD'nin hedefi, Çin'in küresel olarak teknolojik rekabet gücünü köreltmek.

Kanıtlanmamış ulusal güvenlik endişelerini öne süren ABD yaptırımları, uluslararası ekonomik ve ticari kuralları büyük ölçüde ihlal etti. Küresel sanayi ve tedarik zincirlerini bozdu. Yalnızca Huawei'in değil, aynı zamanda satışları ve gelirleri için büyük ölçüde Çin pazarına bağlı olan çokuluslu şirketlerin çıkarlarını da baltalıyor.

AR-GE ÇALIŞMALARI ARTIRILIYOR

Huawei'in ABD'nin kısıtlamalarıyla başa çıkmak için, kendi kendine yeterlilik programı başlattığı bildirildi. Başlangıçta ABD teknolojisini kullanmayan dizüstü bilgisayarlar ve akıllı ekranlarda ilerleme kaydedildi. Huawei'in kurucusu ve CEO'su Ren Zhengfei, "Hayatta kalma arzusu bize kendimizi kurtarmanın bir yolunu bulmamız için ilham veriyor. Hâlâ kişisel gelişim ve açıklık yoluna bağlı kalmalıyız." ifadelerine yer vermişti.

Bu çözümü destekleyen unsurlar, şirketin 90 bin teknoloji işçisini istihdam eden operasyonları ve yıllık 15 milyar doları aşan Ar-Ge bütçesidir. Tüm bunlar, yüz milyonlarca kullanıcısı olan devasa iç pazarla birlikte, Huawei için mevcut fırtınayı atlatıp daha da güçlü bir şekilde ortaya çıkabileceği konusunda bir umut ışığı sunuyor.

Yine de Çin, küresel olarak bilim ve teknoloji harcamalarının öncülerinden biri olmasına rağmen, temel araştırmaya yaptığı harcamalar yeniliğin temelini oluşturan brüt Ar-Ge harcamalarının yaklaşık yüzde 5'inde kalırken, ABD için bu oran yüzde 15'ten fazladır. Bu arada, işletmelerden ve toplumdan temel araştırmalara yapılan yatırım, Batı'daki teknolojik olarak gelişmiş ülkelere kıyasla daha düşük.

Bu durum Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i, "ulusu temel araştırmaları güçlendirmeye ve çığır açan yeniliklere öncülük etme konusunda büyük atılımlar yapmaya" çağırmaya sevk etti.

ABD yönetimi, yüksek teknoloji hegemonya bayrağını göstererek, kendi siyasi çıkarları için bencilce ve pervasızca hareket etmeye ne kadar hazır olduğunu bir kez daha gösterdi. Huawei'in karşı karşıya olduğu korkunç durum, Çinli yüksek teknoloji şirketlerinin temel araştırma ve teknolojilerde kendine güvenmeye devam etmeleri için bir uyandırış görevi görecek.

Kaynak: China Daily