ABD de Boeing 737 Max Uçaklarını Yasakladı

ABD de Boeing 737 Max Uçaklarını Yasakladı

Boeing'in 737 Max tipi uçağının beş ay içinde iki kaza yaşamasına rağmen uçağın sorunsuz olduğu konusunda ısrar eden Amerika Birleşik Devletleri sonunda uluslararası baskıya boyun eğerek uçuşları yasakladı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkenin Federal Havacılık İdaresi'nin iki kaza ile ilgili güncel verileri incelemesinin ardından şirketin tüm 737 Max 8 ve Max 9 uçaklarının uçuşlarının durdurulduğunu duyurarak, ""Boeing ekipleri şu an konu üzerinde çalışıyor ve umarım çok hızlı bir şekilde bir cevap bulurlar. O cevap gelene kadar uçakların uçuş yapmasına izin vermeyeceğiz." dedi.

Trump'ın duyurusu, geçen ekim ayında Lion Air'e ait aynı model bir uçağın 189 kişinin ölümüyle sonuçlanan düşüşünden yalnızca beş ay sonra gerçekleşen ve 157 kişinin hayatını kaybettiği Etiyopya Hava Yolları'nın Max 8 uçağının düşmesinden dört gün sonra geldi.

Etiyopya Hava Yolları uçağı kazasını takip eden günlerde diğer tüm büyük ekonomiler 737 Max filolarının uçuşlarını durdururken bu uçaklar Trump'ın açıklamasına kadar yalnızca ABD hava sahasında tamamen çalışıyordu.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) nihayet, iki uçağın düşüşleri arasında benzerlikler gösteren güncellenmiş uydu verilerini aldıktan sonra bu karara vardığını açıkladı.

Boeing, 737 Max tipi uçaklarının güvenliğinden emin olduğunu söylerken FAA, ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, havacılık otoriteleri ve onların müşterileri ile yapılan görüşmelerden sonra Boeing'e global alandaki 371 filosundaki 737 Max uçaklarının tüm operasyonlarının geçici olarak askıya alınması tavsiye edildi.

Boeing Hisseleri Geriledi

Boeing'in hisseleri ABD Başkanı'nın açıklamasının hemen ardından yüzde 2,5 geriledi. Şirket bu hafta değerinin yüzde 11'ini kaybetti.

Derecelendirme kuruluşu Fitch, Boeing krizinin uzun süren uçuş iptalleri, teslim gecikmeleri ve sipariş iptalleri nedeniyle "sistemik bir sorun" olma potansiyeli taşıdığı konusunda uyardı.

Kanada Ulaştırma Bakanı Marc Garneau da ABD ile benzer biçimde hükümet uzmanlarının son iki kaza arasında "kanıtlanmış benzerlik" gösteren "onaylı uydu izleme verilerini" inceledikten sonra 737 Max'leri Kanada hava sahasından çıkarmaya karar verdiklerini söyleyerek ABD'den uçakların seferlerini devam ettirmeleri için kesinlikle hiçbir siyasi baskı gelmediğini vurguladı.

737 Max'ın en büyük müşterileri olan Amerikan ve Güneybatı Hava Yolları, Trump'ın açıklamasına kadar bu uçakların seferlerine devam ediyordu.

ABD ve Kanada'dan önce, başta Çin ve birçok Avrupa ülkesi olmak üzere dünyanın dört yanından birçok ülke Boeing 737 Max tipi uçakların seferlerini durdurduklarını, hava sahalarını bu uçaklara kapattıklarını duyurmuşlardı.

Kaynak: Financial Times - Patti Waldmeir & Kiran Stacey