ABD, Çin'e yönelik yanlış politikasını gözden geçirmeli

ABD, Çin'e yönelik yanlış politikasını gözden geçirmeli

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 112 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül'den itibaren ek gümrük vergisi uygulamaya başladı ve bu adımla ticaret savaşı daha da sertleşti.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce de 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 15 vergi açıklamış ancak daha sonra bunu 15 Aralık tarihine ertelemişti. Yüzlerce Amerikan şirketi Trump'a vergi artışları konusunda şikâyette bulunmuş ancak Trump geri adım atmamıştı.

Global Times, ABD Başkanı Trump'ın Çin'e yönelik bu politikasının ve uygulanan yanlış kararın önümüzdeki döneme nasıl yansıyacağına dair bir değerlendirme yazısı yayımladı.

Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Araştırmalar Enstitüsünden kıdemli araştırma görevlisi Liu Zhiqin imzasıyla aktarılan yazıyı dikkatinize sunuyoruz.

TARİFELER, TRUMP'IN OYUNCAKLARI

Tarifeler, ABD Başkanı Donald Trump'ın oyuncakları haline geldi.

Trump, canı sıkıldıkça tarife kartını sunar çünkü kendisinin tek eğlencesi adeta "tarifeler" ve bu şekilde ekibi ile de oldukça keyifli zaman geçiriyor.

Başkan Trump, diğer ülkelerden para çekebilmek için tarifeleri "ATM" gibi kullanır oldu. Bu, tüm dünya için fazlasıyla alaycı. İdaresini sürdürmek için para sıkıntısı yaşadığında, herkesi tarifeler ile tehdit etmeye başlıyor ve onların cebinden para toplayan bir hırsız gibi davranıyor.

Şimdi Trump'ın neden Çin ile "ticaret savaşı" başlattığını anlayabiliyoruz. Ticaret açığını kapatmakla ilgilenmiyor ve ABD çiftçilerine ya da fabrikalarına kârlarını artırmalarına samimiyetle yardımcı olmuyor. "Önce Amerika" rüyasını gerçekleştirmeye bile çalışmıyor çünkü her zaman "Önce Trump" gelir.

Tarifeler arzusu sonsuz ve dünyada hiç kimse onun doyumsuz iştahını doyuramaz.

GERÇEKLER ABD'Yİ DERİNDEN ETKİLEDİ

ABD şimdi Çin'den ek fayda elde etmek için tarifeleri ATM olarak kullanmaya çalışıyor. Ancak bu işe yaramayacak çünkü Çin'e uygulanan tüm tarifeler sonunda ABD'deki son kullanıcılar tarafından ödenecek. Bu da gösteriyor ki, Trump yönetimi Çin'e ve dünyanın geri kalanına karşı tarife savaşı başlatmakla ahmakça bir karar aldı. Gerçekler, ABD ekonomisinin derinden ve olumsuz yönde etkilendiğini gösteriyor.

Üretim endeksi tarifelerinin üretim gücünü gençleştirmeye yardımcı olmadığı gibi Başkan Trump'ın Çin'e karşı yalnız bir savaş başlattığını gösteriyor. Önceki yıllarda Trump, ABD şirketlerinden Çin'den ayrılmalarını ve ABD'ye yerleşmelerini istedi.

Şimdi ne oldu? Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) son çeyrekte düşük kaldığını gösteren veriler var ve gelecekte de bu şekilde devam edeceğe benziyor.

Başkan Trump'ın yaptığı tek iyi şey, Çin'i art arda Amerika'ya "tehdit" olarak kara listeye alarak değerini en üst düzeye çıkarmak oldu. Böyle bir yalanın altında, kendisini başarılı bir şekilde "kurtarıcı" yaptı. Bunu yaparak, Trump ilk başkanlığını kazandı ve şimdi seçmenlerini cumhurbaşkanı olarak ikinci kez aldatmak için aynı numaraya devam ediyor.

Çin olmadan Trump'ın cumhurbaşkanı seçilme veya tekrar seçilme şansının olmadığını görüyoruz. Çin'in dünyadaki en büyük hayali düşmanı olarak varlığına gerçekten teşekkür etmeli. Zaman gerçeğin ne olduğunu gösterecek. Çin, küresel toplumda sonsuza dek samimi ve gerçek bir ortak oldu ve olacak.

"BİR HATAYI DÜZELTMEK İÇİN ASLA GEÇ DEĞİLDİR"

Şimdi ABD'nin Çin'e yönelik yanlış politikasını tekrar gözden geçirme zamanı geldi.

Eski bir Çin sözü, dünyanın her yerinde iş yapma düzenini geliştirmek için tüm insanların kurallara ve yasalara uygun davranması gerektiğini söylüyor. Diyaloglar ve iş birliği, tüm dünyayı daha fazla ilerleme ve birlikte hareket etmeye teşvik edecektir.

Başka bir Çin sözü ise, "Bir hatayı düzeltmek için asla geç değildir." diyor. Bu söz, ABD yönetimine yanlış tarife işlemlerini görüp tersine çevirmesi için tavsiye edilebilir.

Kaynak: Global Times / Liu Zhiqin