“ABD-Çin ticari sürtüşmeleri işletmelerin Çin'den kaçmasına neden olmadı”

“ABD-Çin ticari sürtüşmeleri işletmelerin Çin'den kaçmasına neden olmadı”

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşu Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsünden araştırmacı Nicholas R. Lardy, ABD ve Çin arasındaki ticari sürtüşmelerin Çin'e gerçekleştirilen doğrudan yatırımın azalmasına ve ABD'nin ek tarife uygulamasının yabancı işletmelerin Çin'den ayrılmasına yol açmadığını belirtti.

Lardy, dün kaleme aldığı "Yabancı işletmeler Çin'den grup halinde ayrıldı mı?" başlıklı yazısında, Çin'e yapılan finans dışı doğrudan yabancı yatırımın her yıl yaklaşık 140 milyar doları bulduğuna dikkat çekerek, bunun her ay binlerce yabancı işletmenin Çin'de faaliyete başladığı anlamına geldiğine işaret etti.

2018 yılının ortalarından bu yana geçen süre içinde Çin'e giren doğrudan yabancı yatırımın yıllık artış hızının yüzde 3 olduğuna dikkat çeken Lardy, bu rakamın beş yıl öncesiyle hemen hemen aynı olduğunu vurguladı.

Lardy yazısında, ABD-Çin Ticaret Konseyi'nin en son yaptığı anketin sonuçlarına göre, ankete katılan Amerikan işletmelerinin yüzde 97'sinin Çin'deki faaliyetlerinin kazançlı olduğuna dikkat çekerek, ankete katılan işletmelerin yüzde 87'sinin Çin'den ayrılmayı planlamadığının altını çizdi.

Çin'den ayrılmanın Amerikan işletmeleri için yüksek maliyetli bir iş olduğuna işaret eden Lardy, Çin'de yabancı işletme sayısının 500 bini bulduğuna dikkat çekerek, çok az sayıda işletmenin Çin'den ayrıldığını ve bunun genel eğilimi temsil etmediğini kaydetti.

Lardy, Amerikan işletmelerinin Çin'den ayrılmasının arkasında üretim maliyetini düşürme gibi unsurların yattığını savundu.

Bazı Amerikan siyasetçilerin, yabancı yatırımların gruplar halinde Çin'den ayrılmasıyla Çin'in boyun eğmesini amaçladıklarını belirterek, ancak bu talebin yalnızca bir hayal olduğunu çünkü çok az işletmenin bu yola başvurduğunu sözlerine ekledi.