“ABD, Çin şirketlerine yönelik saldırıları durdurmalı”

“ABD, Çin şirketlerine yönelik saldırıları durdurmalı”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD yönetimin Huawei ve diğer Çin şirketlerine yönelik temelsiz baskıyı durdurması çağrısında bulundu.

Çin'in ABD'den tarımsal ürün almayı geçici olarak durdurduğu açıklamasından sonra, ABD yönetimi, Amerikan şirketlerinin Huawei ile işlemlere yeniden başlamasını öngören kararını erteledi.

Sözcü Hua Chunying şunları söyledi:

"ABD yönetiminin Çinli işletmelere yönelik saldırıları ve yaptırımları ABD'nin imajına ve kendi çıkarlarına ciddi zarar verdi. Küresel endüstri ve değer zincirini yıkan bu girişimlere dünya ülkeleri karşı çıktı ve çıkmaya devam edecek. Qualcomm, Inter ve Micron gibi Amerikan şirketleri, hükümetin Huawei'yle işlem lisansı konusunda karar vermesini istedi. ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross 30 Temmuz'da, 50'den fazla satış lisans başvurusu alındığını söyledi. Amerikan şirketlerin tutumu çok nettir. ABD hükümeti de ilgili konularda taahhütlerde bulunmuştu."

Öte yandan Birleşmiş Milletler raporunda, İsrail, İngiltere, Kuzey Kore ve Çin gibi ülkelerin 2016 yılından beri Myanmar'a silah sattığı bildirildi.

Konuyla ilgili değerlendirmesi istenen sözcü Hua Chunying, Çin hükümetinin askeri ürünlerin satışında her zaman temkinli ve sorumlu bir tutum izleyerek uluslararası yükümlülüklere, iç hukuk ve kurallara göre askeri ürünlerin ihracatı yönetimini sıkı şekilde uyguladığını belirtti.