AB üyesi 5 ülkeden KDHC'ye çağrı

AB üyesi 5 ülkeden KDHC'ye çağrı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İngiltere, Almanya ve Fransa'nın talebiyle, kapalı oturumda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (KDHC) balistik füze denemelerini görüştü.

Toplantının ardından Avrupa Birliği (AB) üyesi İngiltere, Almanya, Fransa, Belçika ve Polonya tarafından yapılan ortak açıklamada, KDHC'nin balistik füze denemeleri kınandı ve Pyongyang'a nükleer silahsızlanma ile füze programından vazgeçme konusunda somut adımlar atması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, KDHC'nin füze denemelerinin bölgesel güvenliği ve istikrarı tehdit, BM Güvenlik Konseyi kararlarını da ihlal ettiği belirtildi.

KDHC'nin nükleer silah deneme faaliyetlerinin önlenmesi amacıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile KDHC heyetleri arasında çalışma düzeyinde Stockholm'de başlayan görüşmeler, cumartesi günü kesintiye uğramıştı.

Müzakerelerin ardından KDHC Başmüzakerecisi Kim Myong Gil, "Müzakereler beklentilerimizi karşılamadı ve kesildi." açıklamasını yapmıştı. Kim, ABD müzakere heyetinin esneklik göstermediğini, eski tutum ve görüşlerinde ısrar ettiğini belirterek, "Onlar bizi hayal kırıklığına uğrattı ve müzakere masasına hiçbir şey getirmeyerek hevesimizi söndürdüler." yorumunda bulunmuştu.

Bu açıklamalara karşılık ABD Dışişleri Bakanlığınca, KDHC'nin iki ülke arasındaki müzakerelerin kesildiğine ilişkin açıklamasının "görüşmenin içeriğini ya da ruhunu yansıtmadığı" ifade edilmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "ABD, masaya yaratıcı fikirler getirdi ve KDHC'li mevkidaşlarıyla iyi müzakerelerde bulundu." ifadesi yer almıştı.