70. Yıl Şerefine Özel Bir Sergi

70. Yıl Şerefine Özel Bir Sergi

Çin Halk Cumhuriyeti ile Çek Cumhuriyeti bu yıl diplomatik ilişkilerinin 70. yıl dönümünü kutluyor.

Bu vesile ile iki ülke arasındaki kültürel bağları daha da geliştirmek amacı ile Çin'de bulunan Çek Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Prag Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ve Prag Sanat Müzesi'nin desteği ile dünyaca ünlü Çek illüstratör, grafik sanatçısı ve ressam Alphonse Mucha eserlerinden oluşan bir sergi açtı.

Sergi bu yıl Beijing Ulusal Sahne Sanatları Merkezi, Yunnan Bölge Müzesi, Chongqing Çin Üç Vadi Müzesi ve Tianjin Sanat Müzesi'nde ziyaretçilerin karşısında olacak.

200'den fazla eserin görücüye çıktığı sergide Art Nouveau hareketinin bir üyesi olan Alphonse Mucha'nın eserlerinin yanı sıra aynı stilde üretim yapan birçok başka sanatçının çalışmaları da yerini alıyor.

1890 ile 1910 yılları arasında popülerleşen bir sanat tarzı olan Art Nouveau akımına yönelen sanatçılar eserlerinde doğal formlardan ve yapılardan, özellikle bitki ve çiçeklerin kavisli çizgilerinden ilham alırken bu akım dekoratif sanatlar, resim, heykel, mimari ve iç tasarım da dâhil olmak üzere geniş bir alanda uygulanıyor.

Kaynak: chinadaily.com.cn