2018 ABD'nin İnsan Hakları Raporu Yayınlandı

2018 ABD'nin İnsan Hakları Raporu Yayınlandı

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından, "2018 ABD'nin İnsan Hakları Raporu" ve "2018 ABD'nin İnsan Hakları İhlalleri Sicili" yayınlandı.

Raporda, ABD'de insan haklarının sürekli çiğnenmesi, yoksul ile zenginler arasındaki mesafenin her geçen gün daha da genişlemesi, ırk ayrımcılığının giderek kötüleşmesi, çocukların güvenlik durumunun endişe verici olması, cinsiyet ayrımcılığının ciddileşmesi, sürekli göçmen trajedisi yaşanması, "para siyasetinin" ülkeye hakim olması ve tek taraflılığın hoşlanmaması gibi içerikler bulunuyor.

Raporda, dün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan yıllık insan hakları raporunda 190'dan fazla ülkenin insan hakları durumu eleştirilirken, ABD'deki mevcut kritik insan hakları sorunlarına göz yumulduğu belirtildi. 

Raporda ayrıca, geçen yıl ABD'de yaşanan 57 bin 103 silahlı olayın 14 bin 717 kişinin ölümüne ve 28 bin 172 kişinin yaralanmasına yol açtığına dikkat çekildi.

Rapora göre, ABD, yoksul ve zenginler arasındaki mesafenin en büyük olduğu Batı ülkesi. Bunun yanı sıra, ABD'de uygulanan göçmen politikası ise birçok ailenin bölünmesine neden oluyor. Üstelik, ABD'de siber denetim de oldukça yaygın bir durumda.

Öte yandan raporda, ABD'li "The Atlantic" dergisinde yer alan bir yoruma da yer verildi. Söz konusu yoruma göre, ABD, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nden çekilerek, insan hakları ihlalleriyle suçlanmaktan kaçmayı amaçlıyor.