16+1 Küresel Ortaklık Merkezi resmen açıldı

16+1 Küresel Ortaklık Merkezi resmen açıldı

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri (16+1) arasındaki iş birliğini desteklemeyi amaçlayan "16+1 Küresel Ortaklık Merkezi" dün, Çin Başbakanı Li Keqiang ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic tarafından resmen açıldı.

Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri liderleri arasında geçen yıl Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gerçekleşen toplantının önemli sonuçlarından biri olan 16+1 Küresel Ortaklık Merkezi, söz konusu ülkeler arasındaki iş birliği çerçevesinde inovatif bir girişim olarak başlatıldı.

Merkez, hükümetdışı ve kar amacı gütmeyen bir düşünce kuruluşu ve danışma organı niteliği taşıyor. Merkez ayrıca, söz konusu ülkelerin şirketleri arasındaki ticaret ve yatırım iş birliğinin ilerletilmesinin yanı sıra, "16+1" iş birliğinin derinlemesine geliştirilmesi için politika ve hukuk danışmanlığı sağlayacak.

Çin ve Bulgaristan, geçen yıl Temmuz ayında gerçekleşen 7. Çin ile Orta ve Doğu Avrupa Liderler Zirvesi'de, "16+1" iş birliğine katılan devlet kurumlarına ve işletmelere danışmanlık hizmeti vermek amacıyla söz konusu merkezin kurulması çağrısında bulunmuştu.