10+3 mekanizmasından çok taraflılığa ve serbest ticarete destek

10+3 mekanizmasından çok taraflılığa ve serbest ticarete destek

Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Bangkok'ta ASEAN grubunun Çin, Japonya ve Güney Kore'yle gerçekleştirdiği 20. 10+3 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı.

Wang Yi burada yaptığı konuşmada, 10+3 ülkelerinin Doğu Asya'nın çekirdeği ve bu mekanizmanın Doğu Asya'da iş birliğinin esas kanalı olduğunu söyleyerek, üye ülkelerin dayanışma içinde ele vererek bölge için daha güzel bir gelecek inşa etmeleri çağrısında bulundu.

Wang Yi, Çin, Japonya ve Güney Kore iş birliğinin dönem başkanı ve 10+3 iş birliğinin eş başkanı olarak Çin'in diğer taraflarla eşgüdümü artırarak mekanizma kapsamındaki iş birliğinde daha büyük ilerleme kaydedilmesini sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

10+3 mekanizmasına üye olan diğer ülkelerin dışişleri bakanları son dönemde iş birliğinden elde edilen sonuçları takdirle değerlendirdi. Bakanlar, çok taraflılık ve serbest ticareti desteklemek, kapsayıcılık anlayışında ısrar etmek, bölgesel ekonomik bütünleşme sürecini ilerletmek, bağlanırlığı artırmak, kültürel değişimi güçlendirmek, bölgesel finansal istikrarı ve ekonomik yönetim yapısını korumak hususunda fikir birliği sağladı.