Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (7)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (7)

Xi Jinping, İhtiyar Ma'yı neden övdü?

2018'de ülkenin reform ve dışa açılma sürecine büyük katkı yapan 100 seçkin görevli, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi ve Devlet Konseyi tarafından ödüllendirildi. Bunlar arasında taban örgütlenmesindeki toplumsal çalışmalara dair inovasyonlara öncülük eden, halkın sorunlarının çözülmesine katkı sağlayan Ma Shanxiang, "reformun öncüsü" unvanına layık görüldü.

Ma Shanxiang, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping tarafından övgüyle söz edilen İhtiyar Ma Yoldaş'ın ta kendisi. Yıllarca çevresindeki vatandaşları ilgilendiren sorunları çözmek için büyük çaba harcayan Ma'nın geliştirdiği çalışma usulü ülke genelinde takdirle kabul edildi. "Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri" dizisinin bugünkü bölümünde Xi Jinping'in Yoldaş İhtiyar Ma'yı neden övdüğünü anlatacağız.

"Adım Ma Shanxiang, Chongqing kentinin Jiangbei semtindeki Guanyinqiao sokağında yer alan 'Ma çalışma ofisi'nin sorumlusuyum. 30 yıldır vatandaşların sorunlarını çözmek için çalışıyorum. 160 çalışma defteri yazdım. 60'tan fazla problem çözme yöntemi özetledim…"

2018 yılının mart ayında düzenlenen yıllık meclis toplantıları sırasında Xi Jinping, Chongqing heyetinin toplantısına katılarak, ilk defa Çin Ulusal Halk Meclisi delegeliğine seçilen Ma'nın çalışmaları hakkında sunduğu raporu dinledi.

1988 yılında mahallesindeki muhtarlıkta çalışmaya başlayan İhtiyar Ma, 30 yıllık çalışma sürecinde vatandaşlar arasındaki 2 binden fazla ihtilafı başarıyla çözdü. Şimdi emeklilik yaşına gelen Ma, hâlâ işinin başında. Vatandaşların sorunlarını çözmek için en kritik noktaların tespit edilmesi gerektiğine işaret eden Ma, şunları söyledi:

"Taban örgütlerinde çalışanlar, sıkça vatandaşlar arasındaki anlaşmazlıklarla karşılaşıyor. Arabuluculuk üstlenen kişilerin git gide daha çok yeteneğe sahip olmaları bekleniyor. Bir yol döşenmesi ile yol kenarındaki 22 dükkân arasındaki 100 kişinin karıştığı ihtilafı çözmüş olduk. Kritik nokta, hem kalkınma hem de uyum sorununun birlikte çözülmesi."

Şu an "Ma'nın çalışma usulü", tüm ülke genelindeki taban örgütlerinde çalışanlar için bir örnek oluşturuyor.

Ma'nın raporunu dinledikten sonra Genel Sekreter Xi, Çin'e özgü sosyalizmi bir bina olarak düşündüğümüzde bunun ana sütununu ÇKP Merkez Komitesi'nin, iskeletini de ÇKP'nin liderliğinin oluşturduğuna işaret ederel, binanın zeminin de sağlam olması gerektiğini vurguladı. Xi, sözlerine şöyle devam etti:

"Üst tarafta bin tane iplik var, ancak hepsi bir iğneye bağlı. Dolayısıyla taban sağlamlaştırılmalı. Yoldaş İhtiyar Ma gibi taban örgütlerindeki diğer çalışanların, ÇKP üyelerinin öncü rolünü yeterince geliştirmeleri gerekiyor. Yoldaş Ma'dan çalışmalarını başarılı olarak yürütmeye devam etmesini istiyorum."

Meclis toplantıları sırasında yaklaşık 40 bin kelimelik not alan Ma Shanxiang, mahallesine döndükten sonra toplantıda gördüklerini çevresindeki vatandaşlarla paylaşmayı istediğini söyledi. Xi'nin sözlerinin kendisi için cesaret verici olduğunu belirten Ma, ÇKP'nin ruhu ve politikalarıyla topluma daha kaliteli hizmet sağlamaya çalışacağını dile getirdi.

Bugünkü öykümüz burada sona erse de Ma Shanxiang gibi ÇKP üyelerinin halka hizmetleri devam ediyor. Ma ve taban örgütlerindeki diğer çalışanlar, Xi'nin şu talepleri doğrultusunda çalışmaya devam ediyor:

"ÇKP, halka hizmet eden bir parti. Halkla ilgili sorunlar büyük olsun küçük olsun hepsi uygun şekilde çözülmeli. Dolayısıyla taban örgütlerinin yoğun çalışmalar yürütmesi gerekiyor. Taban örgütlerinin yönetiminde reform ve inovasyon yapılmalı, yönetişim yetkinliği artırılmalı ve halka daha iyi hizmet sağlanmalı."