Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (5)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (5)

İnovasyon, günümüzde Çin'in kalkınmasını tanımlayan ve yeri doldurulamaz bir anahtar kelime. "Reform yapan ilerler, inovasyon yapan güçlenir" diyen Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, birçok vesileyle inovasyonun önemini vurguladı. Peki, onun gözünde bugünün Çin'i niçin inovasyon ve kalkınmaya ihtiyaç duyuyor? Bireyler, bu dönemde kendi hayallerini nasıl gerçeğe dönüştürebilirler?

"Xi'den Yaşam Öyküleri" adlı özel röportaj dizisinin 5'inci bölümünde Xi Jinping'in işçiler, şirket yöneticileri ve bilimsel araştırmacılarla yaptığı inovasyon üzerine sohbetlere kulak verip, bu sorulara birlikte yanıt bulacağız.

"Bugün mutlu musunuz? (Hep birlikte) Mutluyuz."

Bu diyalog, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ile ülkenin önde gelen sanayi gruplarından Gree'nin çalışanları arasında yaşandı. Xi, 22 Ekim 2018 tarihinde incelemelerde bulunmak üzere şirketi ziyaret etti. Başlangıçta küçük bir klima üreticisi olan Gree, şu an beyaz eşya, ileri teknoloji donanımları ve haberleşme alanlarında faaliyet gösteren bir sanayi grubu konumuna geldi. Ürünleri 160'tan fazla ülkeye satılan Gree'nin başarısının sırrı, bağımsız inovasyonda ısrarcı olmak...

İncelemeleri esnasında, çalışanları bağımsız inovasyon becerilerini ve güçlerini artırmaları yönünde teşvik eden Xi Jinping, şöyle konuştu:

"Xi Jinping: Büyük devletten güçlü devlet olmaya geçmek için reel ekonominin gelişmesi kritik bir önem taşıyor. Reel ekonominin kilit noktası üretim, üretimin kilit noktası ise inovasyon. Bunun için de kilit teknolojilere sahip olunmalı; mutlaka kendi gücüne dayanarak bağımsız inovasyon için çaba harcanmalı. Umarım, tüm şirketler bu yönde mücadele eder. Gree çalışanları: Genel Sekreterimiz bu konuda müsterih olsun. Tüm gücümüzle çalışacağız ve tüm dünyanın Çin ürünlerini sevmesini sağlayacağız."

Inspur Grubu, Çin'in önde gelen bulut hesaplama ve büyük veri hizmet sağlayıcısı şirketlerinden. Xi Jinping, 100'den fazla ülke ve bölgeye akıllı teknoloji ürünleri satan şirketin bilgisayar üretim üssünü Haziran 2018'de ziyaret etti. Xi, burada şirketin geliştirdiği ileri teknolojili sunucular ile büyük veri ve akıllı kent gibi bilişim platformları hakkında etraflıca bilgi aldı.

İncelemeleri esnasında yaptığı açıklamada, toplumsal güçlerin büyük ölçekli işler için seferber edilmesinde sosyalist sistemin avantajlarından faydalanılması ve inovasyona yoğunlaşılması gerektiğini söyleyen Xi Jinping, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Şu an, Çin ulusunun yeniden canlanmasını öngören Çin Rüyası'nın gerçekleşmesine hiç olmadığı kadar yakınız. Başarıya yaklaştıkça zorluklar da artar. Bu kritik dönemde, daha evvel rastlanmamış sınama ve zorluklarla karşılaşabiliriz. Bu kritik dönemde daha büyük dayanışma içinde tarihî misyonumuzu ve sorumluluğumuzu üstlenmeli, istikrarlı şekilde ilerlemeli, kritik teknolojileri yakalamalı, kurumsal avantajlarımızdan faydalanmalı ve büyük işler başarmaya odaklanmalıyız."

Tianjin kentine bağlı Binhai bölgesinde yer alan Zhongguancun Bilim ve Teknoloji Parkı, mobil internet, kültürel yaratıcılık ve biyo-ilaç gibi alanlarda faaliyet gösteren birçok ileri teknoloji şirketini barındırıyor. Park, Xi Jinping'in yeni yılın henüz başında yurt içindeki incelemeleri kapsamında ziyaret ettiği ilk noktalardan biri oldu.

Çin'de gelişmiş insansız hava araçları üzerinde çalışmalar yürüten Efy Technology Genel Müdürü Qi Juntong, şirketin gelişmesi hakkında Xi'ye şu bilgileri aktardı:

"Devletimizin politikalarının, Ar-Ge personelimizin inovasyon kapasitesini artırmayı amaçladığını biliyoruz. Genel Sekreterimiz bu konuda müsterih olsun, birçok rüyamızı gerçeğe dönüştüreceğiz."

İncelemeleri esnasında parti ve hükümetin inovasyon için olumlu bir ortam oluşturmak gayesiyle farklı politikalar üzerinde çalıştığını söyleyen Xi Jinping, şöyle konuştu:

"Yüksek kaliteli kalkınma için inovasyona ihtiyaç var. Devletimizin ilerlemesi de bağımsız inovasyona bağlı. Bu nedenle aynı yolda devam edeceğiz, inovasyon rüyasına sahip olanların güven ve heyecan dolu bir şekilde inovasyon davasına odaklanmalarını sağlayacağız."

ÇKP 18. Genel Kongresi'nden bu yana geçen sürede Çin'deki çeşitli sektörlerde inovasyon alanında büyük gelişmeler kaydedildi. Bu eğilimin korunması için Xi Jinping, Çin tarihindeki Savaşan Devletler döneminde yaşamış, yurtseverliğiyle bilinen şair ve siyasetçi Qu Yuan'ın Li Sao şiirindeki (Matem) dizelerinden esinlenerek şunları söyledi:

"İnovasyon hiçbir zaman kolay olmamıştır. Ancak biz de 'devletin refahı için ölümü hiçe sayarak' hareket etmeli, zorlukların üstesinden gelerek nihai zaferi kazanmalıyız."