Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (4)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (4)

Öğrenci ve çocukların en yakın dostu!

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping kendisini 'çocukların en yakın dostu' olarak tanımlıyor ve birçok konuşmasında eğitime özel bir yer veriyor. Xi, kendi mezun olduğu okulu anlatırken 'orada lider yoktu, hepimiz öğrenciydik' diyor. Xi'nin sıkça vurguladığı öğretmenlere saygı, teşvik ve umut, Çin'de eğitim davasının meşalesi konumunda.

Xi Jinping'in 2013 yılında Dünya Çocuk Bayramı arifesinde 'en yakın dostları' olarak çocukların bayramını kutladı:  

"Çocuk Bayramı yaklaşıyor, bir dostları olarak ülkemizin ve tüm dünyanın sevgili çocuklarının bayramını kutluyorum."

Çocukluk, insan yaşamının en değerli dönemidir. Xi Jinping, kendi çocukluk deneyimlerini çocuklara paylaştı. Xi, 2014 yılında Dünya Çocuk Bayramı arifesinde Beijing'in Haidian semtinde yer alan Millet İlkokulu'nda kendi çocukluk dönemi deneyimlerini paylaştı:

"Annem çocukluğumda Song Hanedanı'nın yurtsever general Yue Fei'nin hikayesini anlatmıştı. Yue Fei'nin annesi çocuğunun bedenine 'ana vatana sadakat' sözünü dövme yaptırmıştı. 'Dövme yaptırmak acıtır mı?' diye sordum. Annem, acı da olsa Yue Fei'nin bunu her zaman hatırladığını söyledi. 'ana vatan a sadakat' hayatımın şiarıdır."

ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden beri Xi Jinping Çocuk Sarayı, Büyük Halk Toplantı Sarayı, bakım evi, deprem bölgesindeki yeniden yerleşim alanında çocuklarla Çocuk Bayramını kutladı. Umut sözleri çocukların değerli anıları haline geldi. Bu sıcak ve dokunaklı anlar, Çin'in en üst liderinin ümidini taşıyor. Xi, bu konuda şunları söyledi:

"Gençlerimizin güçlü olması çok önemli. Çocukluktan itibaren enerjik olsunlar. Genç nesil, eski nesilleri geçer. Önceki neslinden daha güçlü olursan ülkemiz de daha güçlü olacak. Sıkı çalışın çocuklar!"

En yüce meslek öğretmenliktir. 2016 yılında Öğretmenler Günü arifesinde Xi Jinping mezun olduğu ilkokul ve ortaokula gitti. Beijing Bayi okulunu ziyaretinde Xi Jinping öğretmenlerle tokalaştı ve geçmişi hatırladı:

"Bugün okuluma tekrar döndüm, çok iyi hissediyorum. Eski yeri ve geçmişi hatırladım. Şimdi kampüs çok değişti. Öğretmenlerimin bana öğrettiklerini ve okulun ruhunu çok özlüyorum. Nereye gidersem gideyim, mezun olduğum okulumu özleyeceğim ve okulumla hep temas halinde olacağım."

Öğretmen ve öğrenci arasındaki derin gönül bağı zaman geçtikçe değişmez. Eğitim yüzyıllık planın temelidir. Öğretmen, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi ve halkın mutluluğu sorumluluğunu üstlenmektedir. ÇKP 18. Ulusal Kongresi'nden beri, Xi Jinping mektup, ziyaret ve toplantı gibi yollarla öğretmenlere hep umut aşıladı, onları motive etti. Bir keresinde şöyle söyledi:

"İyi öğretmenlerle tanışmak bir kişinin hayatının talihidir. İyi öğretmenlere sahip olmak bir okulun şerefidir. Daha fazla öğretmen yetiştirmek bir milletin umududur. Öğretmen, öğrencilerin karakter kazanması, aydınlanması, yenilikçi düşünmesi ve kendilerini ana vatana adamalarının rehberi haline gelmelidir."