Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (3)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (3)

Yaşlılarla samimi sohbetler 

Xi Jinping'in kamu ile paylaşılan aile fotoğraflarından ikisi Xi'nin anne-babasına hürmetinin bir kaydı. Fotoğrafların birinde Xi Jinping, tekerlekli sandalyedeki babasını itiyor, diğerinde ise beyaz saçlı annesinin elini tutarak yürüyor.

Bugün Çin, nüfusun hızla yaşlanması sorunuyla karşı karşıya iken, ülkemizdeki her yaşlının yaşlılıktan zevk alması Xi Jinping için en mühim konulardan biri olmuştur. Şimdi sizlere "Xi Jinping'den yaşam öyküleri dizisinin üçüncü bölümü: Yaşlılarla samimi sohbetler"i aktarıyoruz.

Yaşlı: "Başkan tarafından kutsandık!" 

Xi Jinping: "Sağlıklı ve uzun ömür, ortak dileğimizdir. Size sonsuz mutluluklar dilerim!"

Bu, Shanghai'daki sıradan bir yaşlı vatandaş ile onu ziyaret eden cumhurbaşkanı arasındaki diyalog. Nüfusun yaşlanması, bugün Çin'in karşısındaki temel sosyal sorundur. 2050 yılında Çin'de yaşlı nüfusun 487 milyona ulaşarak toplam nüfusun yüzde 34,9'unu oluşturacağı tahmin edilmektedir.

2012 yılında Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreterliği'ne getirildikten sonra Xi Jinping, yoğun çalışma programına rağmen sık sık huzurevlerine ve bakım evlerine giderek devletin yaşlıların bakımıyla ilgili çalışmaları hakkında yerinde incelemeler yapmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Xi, 2014'ün yeni yıl arifesinde Beijing'deki Haidian semtinde yer alan Sijiqing Huzurevi'ni ziyaret etti. Xi Jinping ile huzurevinde yaşayan 80 yaşının üstündeki Liu Zhong'an ve Zhang Junqiu çifti arasında şöyle bir sohbet geçti:

Xi Jinping: "Buraya gelmeye nasıl karar verdiniz?"

Yaşlı: "Burada tedavi olmak çok kolay. Mesela kan şekeri muayenesi ve serum takılması meseleleri yatak başında çözülüyor. Yaşam açısından, örneğin yemek yemek sorun değil. Bol zamanım olduğu için bazen bazı etkinliklere katılıyorum. Mesela televizyondaki yarışma programlarına katıldım ve büyük ödül bile kazandım. "

Xi Jinping: "Çocuklarınız sizleri görmeye geliyor mu?"

Yaşlı: "Her hafta geliyorlar."

Xi Jinping: "Eve dönüyor musunuz?"

Yaşlı: "Eve dönmek istemiyorum. Eve alışmak zaman alıyor."

Xi Jinping: "Size mutluluklar diliyorum!"

Shanghai, Çin'in hızla yaşlanan en büyük kenti. Kentin Hongkou semtindeki 60 ve üstü nüfus, kayıtlı nüfusun yüzde 40'ına tekabül ediyor. Xi Jinping, 6 Kasım 2018'de Shanghai'daki Hongkou Muhtarlığının Jiaxing Sokağı'ndaki ofisine gitti. Ofisin yaşlılar için bakım merkezinde yaşlılarla sohbet eden Xi Jinping, endişelerini şöyle anlattı:

"Nüfusun yaşlanması sorunu, merkezi hükümetin en çok ilgilendiği konulardan biri. Artık hızla yaşlanan bir toplumuz. Mutlu hayatın önemli bir parçası, yaşlıların ne kadar mutlu oldukları, sağlıkların ne durumda olduğudur. Bu yüzden burada yaptığınız şeyler çok anlamlı, görüyorum ki herkes çok mutlu. Hepinize sonsuz mutluluklar diliyorum! "

Yaşlıların bakımı politikasının nasıl uygulanacağı ve bu politikadan daha fazla sayıda yaşlı kişinin yararlanmasının nasıl sağlanacağı Çin liderinin sürekli düşündüğü bir meseledir. Hongkou semti yönetimi, yaşlı bakım hizmetlerini iyileştirmek için üç yıllık bir eylem planı hazırladı. Plana göre, 2021 yılının sonunda gündüz bakım istasyonlarının sayısının 60'a, yaşlılara yemek dağıtım noktalarının sayısının 100'e çıkacağı ve bakımevlerinde çalışanların sayısının 500'e ulaşacağı tahmin ediliyor. Shanghai Belediyesi Sivil İşleri Bürosu Yaşlılık Çalışmaları Ofisi Müdürü Chen Yuebin gazetecilere şunları söyledi:

"Önümüzdeki üç ila dört yıl içinde yaşlılara hizmet noktalarının sayısı iki misli artacak. Bir sonraki adım, yalnızca miktarı arttırmak değil, aynı zamanda kaliteyi de artırmaktır, böylece yaşlıların refahı ve mutluluğu da çoğalabilir. "

Sadece ülkenin doğusundaki şehirlerde değil, aynı zamanda batı kesiminde yer alan bazı eyalet ve kentlerde de yaşlı bakımı ile ilgili çeşitli hizmetleri sunmanın farklı yolları da araştırılıyor. ÇKP Genel Sekreteri Xi Jinping, 4 Şubat 2013 tarihinde Lanzhou şehrinde yer alan Chengguan bölgesindeki 'Rüya Bakımevi'nin restoranını ziyaret etti ve oradaki yaşlılara kendi elleriyle dumanı tüten yemekleri dağıttı. Restoranın engelli sahibi Fu Lianhong şunları söyledi:

"Ben sonuncuydum. Genel Sekreter bana geldi. Elimi tuttu ve 'Engelli olmana rağmen topluma katkıda bulunuyorsun. Parti ve hükümet adına sana teşekkür ediyorum.' dedi. O sahne bugün bile gözlerimin önünde. 'Rüya Bakımevi'ni daha iyi hale getirmem gerekiyor!"

Fu Lianhong, son yıllarda Rüya Restoranı'nı genişletmek ve başka bir yere taşımak için topladığı sermaye ile bir de yaşlı bakım merkezi ve gündüz bakım evi inşa etti.

Xi Jinping ile Shi Pazhuan isimli yaşlı kadın arasındaki bir diyalog ise basında yer aldıktan sonra büyük yankı uyandırdı. Shi ailesi, Xiangxi Tujia ve Miao Özerk Bölgesi'ne bağlı Shiba köyündeki fakir bir hanedir. 2013 yılında yaptığı bir inceleme gezisinde Xi Jinping, dar dağ yolunu kat ederek Shi ailesinin evine gitti. Evinin karanlık odasında oturan İhtiyar Shi, bir süre Xi'ye baktı, ancak onu tanıyamadı. Köyün muhtarı, onun başkent Beijing'den gelen ÇKP Genel Sekreteri olduğunu söyledi. Ondan sonra Xi Jinping ile yaşlı kadın arasında şöyle bir diyalog geçti:

Xi Jinping: "Siz benim ablam gibisiniz, ben de sizi görmeyi dört gözle bekliyorum. O 64 yaşında, ben 60 yaşındayım, bundan sonra daha sık görüşelim."

İhtiyar Shi: "Bugün nihayet sizi gördüm. Siz büyük bir lidersiniz. Biz sıradan vatandaşlara ilgi gösteren liderimizsiniz. "

Xi Jinping: "Ben halkın hizmetkârıyım."