Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (2)

Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri (2)

En çok düşündüğü kişiler

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping'in alışkanlıklarından biri, Çinlilerin en büyük bayramı Bahar Bayramı arifesinde ülkenin en fakir bölgelerini ziyaret etmektir. Xi bir konuşmasında "Yeni bir yılın eşiğinde en çok düşündüğüm kişiler, zorluk çeken vatandaşlardır" demişti.

Xi Jinping'in son yıllarda yurt içinde gerçekleştirdiği incelemelere göre, Xi ülkenin en fakir bölgelerinin hepsini ziyaret etti, fakir vatandaşların yaşam koşullarını inceledi, fakir bölgelerde ekonomik durgunluğa yol açan nedenler için nabız tuttu, yoksullukla mücadele çalışmaları için hedef belirledi.

Xi, Çin'de orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı tamamlanması yolundan hiçbir fakir vatandaşın yoksun olmayacağını, köylülerin de reform ve kalkınmanın sonuçlarını paylaşacaklarını defalarca vurguladı.

Bugün, "Xi Jinping'den Yaşam Öyküleri" dizisinin 2. bölümü "En Çok Düşündüğü Kişiler"i yayınlayacağız:

Xi Jinping: "Geçen yıl kaç kişi evlendi?"

Guo Jianqun: "7 kişi."

Bu, 2016 yılında düzenlenen, "2 Toplantı" adıyla da bilinen Çin Ulusal Halk Meclisi ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı yıllık toplantıları sırasında Xi Jinping'in Xiangxi Tu ve Miao Özerk İli başkanı Guo Jianqun'la yaptığı sohbetten alındı. Xi Jinping sohbette Huayuan ilçesi Paibi Nahiyesine bağlı Shibadong köyündeki durumu sordu. Köy sakinlerinin evlilik durumunu sorması aslında bu fakir köyün yoksullukla mücadelesindeki gelişmeye olan merakını yansıtıyor. Yoksulluktan dolayı, daha önce köydeki delikanlılar için bir eş bulmak epey zordu. Xi, kasım 2013'te dağların derinliğinde saklı Shibadong köyüne geldi, aşırı yoksul bir aile olan Shi Qiwen'in evinde yaşlı karı kocanın durumunu sordu. 

Xi: "Karnınızı doydurabiliyor musunuz? Pirinç yetiyor mu?"

Shi: "Yetiyor, evde tahıl ambarımız var."

Xi: "Harçlığınız var mı? Geliriniz var mı? Domuz veya keçi besliyor musunuz?"

Shi: "2 domuzumuz var..."

Çin hükümeti kırsal kesimlerde fakirlik ölçüsü olarak kişi başına ortalama 2300 yuan gelir belirledi. Shibadong köyünde ise 2013 yılında kişi başına gelir 1700 yuanın altındaydı, bu rakam aynı yıl ülke ortalamasının sadece beşte birini oluşturuyordu.

Xi Jinping köyde incelemede bulunurken "isabetli yardım" düşüncesini ortaya koydu. Xi, köyün gerçek koşullarına göre farklı çeşitlerde destek ve yardım sağlanmasının önemini vurguladı. "İsabetli yardım" çalışmasının başlatılmasından sonra Shibadong köyü yönetimi 5 endüstriyi geliştirme kararı aldı. Bu 5 endüstri arasında servis ekonomisi, köye özgü yetiştiricilik, balıkçılık, Miao nakışı ve turizm yer alıyor. 2017 yılına gelindiğinde köy tamamen yoksulluktan kurtuldu, dahası diğer bölgeler için örnek alınabilecek bir yoksullukla mücadele modeli oluşturuldu. Ekonomik koşulların iyileşmesiyle çok sayıda bekâr delikanlı da dünya evine girdi. Shi Qiwen ve eşinin yaşamında da büyük değişiklikler görüldü.

Xi Jinping haziran 2017'de Shanxi eyaletinin Lüliang bölgesinde incelemelerde bulundu. Zhaojiawa köyü, dağlık Lüliang bölgesinde bulunan aşırı fakir köylerden biriydi. Köy sakini Liu Fuyou'nun evinde sert tahtadan yatakta oturan Xi, Liu ailesinin geliri ve en çok endişelendikleri gibi günlük yaşamıyla ilgili ayrıntıları sordu. Liu Fuyou, Xi'nin ziyaretini anlatırken şunları söyledi: 

"Evimize geldi, bana çok ayrıntılı sorular sordu, örneğin 'Paranızı nerelere harcadınız?' Ben de paramızın çoğunluğunu un, pirinç, yağ, tuz, soya sosu ve sirke almaya harcadık, geri kalanın yüzde 60'ını ilaçlar için kullandık. İlaç masrafları çok olunca üzülüyoruz diye cevap verdim."

Araştırmalara göre, Çin'de hastalıktan dolayı fakirleşen nüfus, ülkedeki yoksul nüfusun yüzde 40'tan fazlasını oluşturuyor. Xi Jinping, yoksullukla mücadelede hastalıktan dolayı fakirleşme veya fakirliğe dönme gibi durumlara özen gösterilip bu durumda olan 20 milyonluk nüfusa çare olacak çalışmaların yürütülmesini istedi. Bunun amacı, yoksullukla mücadelenin daha isabetli olmasıdır.

2017 yılında kırsal kesimlerdeki sağlık birimlerinden 800 bin personel 2 ay süreyle ülke genelindeki fakir aileleri ziyaret etti, yoksulluğa yol açan 45 hastalık çeşidi belirlendi. Bunun ardından başlatılan sağlık açısından yoksullukla mücadele projesi artı mevcut sağlık ve tıp sigortası gibi önlemler sayesinde 5 milyon 810 bin kişi yoksulluktan kurtarıldı, bu kişiler hastalıktan dolayı fakirleşmişti.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, 2019'un yeni yıl konuşmasında şunlara yer vermişti:

"Geçtiğimiz yıl yoksullukla mücadeleden müjdeler geldi. Ülkede 125 ilçe ve 10 milyon nüfus yoksulluktan kurtuldu. 17 kanser ilacının fiyatlarında indirim görüldü ve bu ilaçlar sağlık sigortası kapsamına dahil edildi. Hastalıktan dolayı fakirleşme veya fakirliğe dönme durumunu çözmede ilerleme kaydedildi. Zor durumda bulunan vatandaşları her zaman düşünüyorum. Yeni yılda köylü vatandaşların yaşam koşullarının her geçen gün daha da iyileşmesini diliyorum!"

Xi Jinping için, orta halli refah toplumu inşasının kapsamlı şekilde tamamlanması demek, en büyük zorluğu çeken vatandaşların daha saygın, itibarlı ve mutlu bir yaşam sürmeleri demektir.