“Üç gençten biri işsiz”

“Üç gençten biri işsiz”

CHP'nin kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul seçimlerini kazanan adayı Ekrem İmamoğlu İstanbul seçimleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

İmamoğlu, şunları söyledi:

"Son 14 gündür toplum işin neresinde, gündem nerede, bunu analiz etmek için Esenler'de pazar ziyaretindeydim. Türkiye'ye sermaye akışı neredeyse durdu. Ülkeden tersine bir sermaye akışı başladı. Türkiye'de yatırım yapan sermaye yurt dışına akıyor. İş insanları, bize bu sıkıntılarını aktarıyor. Son iki ayda dövizde yaklaşık yüzde 10'luk artış ve bunun baskısı, fiyat artışlarını kapımıza getirmiş durumda. Sadece son 1 haftada dolar karşısında türk lirasının yüzde 3'e karşı kaybı var. Hükümet bu sorunlara değil, bu sorunların semptomlarına dönük örtülme yönelik başka bir arayış içinde. Kriz çıkararak krizi durdurmak peşinde.

Son 10 yılın en büyük işsizlik oranını yaşıyor Türkiye. Ne yazık ki 3 gençten birisi işsiz.

Toplam işsiz sayısı Türkiye'de 4 milyon 668 bin kişi. Bu TÜİK verilerine göre, resmi rakamlara göre size aktardığım bilgiler. 5 milyona doğru giden işsiz sayısına sahip Türkiye. Bu kadar acı bir durumda, Türkiye'nin ekranlarını 2 saat boyunca işgal eden, sözüm ona çok önemli bir hususu açıklayacağını düşündüğümüz sayın rakibimiz, 2 saat boyunca somut bir delil, usulsüzlük, aykırılığı size anlattı mı? Anlattıklarından bir şey anladınız mı? Ben anlamadım. Anladığım şeyler var, sormak istediğim sorular da var.

Acelecilik yaptı diyor benim için, ama hepiniz hatırlıyorsunuz, rakibimiz yıldırım hızıyla 10 30 gibi seçimi ben kazandım dedi. Hayatımda bu kadar yıldırım hızıyla açıklanan seçim kazananı görmedim. 3 bin 870 oyla kazandım… Acelecilik….

Sayın Cumhurbaşkanı tek başına afiş assaydı, 25 belediyeyi kazandığını ima ederek bunu ifade edebilirdi de, sayın yıldırım niye yıldırım hızıyla oraya fotoğrafını koymasına izin verdi anlamış değilim.

2 saat içerisinde aktarılan veriler yalan yanlış aktarılan veriler. Uzman diye yanında oturttuğu kişiler, onu aldattığını söylediğim kişiler, bugün bile itiraz günlerini dahi doğru veremediler. Üzülerek söylüyorum, aldatıldığını düşündüğüm sayın Yıldırım herhalde o gece aldatma için işbirliği yapmak zorunda kaldığını anladım yan yana oturmasından dolayı. Bu konularla ilgili yaptığı açıklamalarda hiçbir şey anlamadığım, rakibimizin anlatmak istediklerine ben katkı sunacağım."

Kaynak: BirGün