“Terör, dünyanın neresinde olursa olsun mücadele edilmesi gerekir”

“Terör, dünyanın neresinde olursa olsun mücadele edilmesi gerekir”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Terör, dünyanın neresinde olursa olsun mücadele edilmesi gereken bir olgu. O nedenle Almanya başta olmak üzere bütün ülkelerden istirhamımız, mücadeleyi ortak vermemiz lazım. Dünyanın neresinde olursa olsun, dünyanın neresinden gelirse gelsin." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Arslan, beraberindeki AK Parti milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ile Diyarbakır Havalimanı kavşağında yürütülen çalışmalarla ilgili incelemelerde bulundu.

Daha sonra Valiliğe geçen Arslan, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile görüştü.

Bakan Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bakanlık olarak ilde birçok çalışma yürüttüklerini, şu anda fiilen devam eden 10 projelerinin olduğunu ifade eden Arslan, "Bunların yaklaşık bedeli 2 milyar lira ve bunun 800 milyonluk kısmını şu ana kadar harcamış durumdayız. Kalan bölümünü de bu yıl, önümüzdeki yıl ve 2019'da bitecek projelerimiz kapsamında inşallah harcamış olacağız." diye konuştu.

Karayolu projeleri

Diyarbakır ve çevre illerle olan karayolu bağlantılarıyla ilgili yürütülen çalışmalara değinen Arslan, şunları kaydetti:

"Diyarbakır'ın kalkınması, ülkemizin güney doğusunun kalkınması ve ülkemizin ekonomisinin büyümesi anlamına geliyor. Biz son 15 yılda Diyarbakır'da sadece Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 3 milyar 375 milyonluk yatırım yapmış durumdayız. 2002 yılından önce 80 yılda 2,5 kilometre sıcak asfalt yapılmışken bugün 225 kilometre sıcak asfalt var. 44 kilometre bölünmüş yol varken bunu 412 kilometreye çıkarttık. Bununla yetinmiyoruz, yetinmeyeceğiz. Amacımız Diyarbakır'ı bölünmüş yol ve sıcak asfaltla bağlamak ki bu konuda bütün çalışmalar son aşamaya geldi."

"Diyarbakır'ın her yere erişimini çok önemsiyoruz"

Bin yıldır bu coğrafyada birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde yaşandığına işaret eden Arslan, bunu çekemeyenlerin, buradan kaynaklı ülkeyi zayıf düşürmek isteyenlerin birliğe, beraberliğe halel getirmek için boş durmadığını vurguladı.

"Allah'a şükür Diyarbakırlı da ülkemiz insanı da bu birliğin ve beraberliğin ne anlama geldiğini bildiği için bin yıldır buna sahip çıkıyor. En son 15 Temmuz'da da buna sahip çıktı." diyen Arslan, şöyle devam etti:

"Bu birliğin, beraberliğin öneminin de bilinciyle bu coğrafyada parlayan yıldız Diyarbakır'ı da, bu bölgeyi de çok daha ileriye taşıyacak çalışmaları yürütüyoruz, yürütmeye de devam ediyoruz. O yüzden Diyarbakır'ın karayollarıyla, bölünmüş yollarla, sıcak asfaltla her yere erişimini çok çok önemsiyoruz. O yüzden Diyarbakır'da çok modern yılda 5 milyon yolcunun erişimini sağlayacak bir terminal kazandırmış olduk. Yılda 200 bin kişi seyahat ederken, bugün yılda 2 milyonun üzerinde insanımız seyahat ediyor. Bu konuda çok önemli mesafeler aldık, almaya da devam ediyoruz."

"Terör dünyanın neresinde olursa olsun mücadele edilmesi gereken bir olgu"

Terörle hangi ülkede olursa olsun mücadele edilmesi gerektiğine dikkati çeken Arslan, "Türkiye'nin birliği, beraberliği ve kardeşliği bozulsun diye Almanya'da şurada, burada her türlüğü hainliği, her türlü teröre, teröriste destek veriyorlar. 'Niye?' Terör, dünyanın neresinde olursa olsun mücadele edilmesi gereken bir olgu. O nedenle Almanya başta olmak üzere bütün ülkelerden istirhamımız, mücadeleyi ortak vermemiz lazım. Dünyanın neresinde olursa olsun, dünyanın neresinden gelirse gelsin." ifadelerini kullandı.