Seul Yönetimi ABD ile Anlaşmaya Vardı

Seul Yönetimi ABD ile Anlaşmaya Vardı

Kore Cumhuriyeti, ülkede bulunan Amerika Birleşik Devletleri askerlerine yapacağı ödeme için ABD ile anlaşmaya vardı. Kore Cumhuriyeti topraklarında bulunan 28 bin ABD askeri için 920 milyon dolar ödeme yapılacağı kamuoyu ile paylaşıldı. Bu yıl yapılacak ödemede, 2018 yılına göre yüzde 8'lik artış görüldü.

Öte yandan Seul'da bulunan ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, Washington'un ödemeye ne kadar katkıda bulunacağı sorularını cevapsız bıraktı.

Seul yönetimi ile daha önce yaşanan bütçe tartışmaları, ABD Başkanı Trump'ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile sürdürdüğü nükleer anlaşmaları askıya alma tehdidi ile son bulmuştu.

Trump ABD müttefiklerine askeri yatırımlarını güçlendirme yönünde çağrılarda bulunurken, Kore Cumhuriyeti'nin ABD'ye yaptığı ödemeler için "Çok pahalı" demişti. Uzun yıllardır ABD'ye yüksek askeri ödemeler yapan Seul yönetimi, 31 Aralık'ta sona erecek mevcut anlaşmayı yenilemek için ABD ile tekrar masaya oturacak gibi.

ABD ve Kore Cumhuriyeti arasındaki askeri ortaklık Kore Savaşı'na dayanıyor. Pyonyang yönetimine karşı caydırıcı güç olarak Kore Cumhuriyeti topraklarına konuşlandırılan ABD askerleri, KDHC tarafından Kore Yarımadasında tehdit olarak görülüyor. Pyonyang ve Seul arasında yaşanan birçok gerginlikte ABD birliklerinin yarımadada bulunması ana sorun haline dönüşmüştü.

Bu ay bir televizyon kanalında konuşan Trump, ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde bulunan askeri birliklerini azaltma planlarının olmadığı söyledi.

Kaynak: The Wall Street Journal / Andrew Jong