“Menbiç'e benzer oyalamaya müsaade etmeyiz”

“Menbiç'e benzer oyalamaya müsaade etmeyiz”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe'de yapılan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Güvenli Bölge ve Fırat'ın doğusunda yaşanan gelişmelere ilişkin konuşan Kalın, şunları kaydetti:

"Fırat'ın doğusunda yaşanmakta olan hadiseler öncelikli gündem maddesi olarak yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Güvenli Bölge'nin oluşturulması konusunda adımlar hızlı bir şekilde atılıyor. Bildiğiniz gibi kara devriyesi yapıldı ve daha önce helikopterlerle hava devriyesi yapılmıştı. Güvenli Bölge konseptini doğru anlamak lazım. Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak, ikincisi de mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde kendi köylerine ve kasabalarına dönecekleri yerler anlamında güvenli bölgeyi kastediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımızın da ifade ettiği gibi Menbiç'e benzer oyalama, hedef saptırmaya müsaade etmeyiz. Astana ve Cenevre sürecinde Türkiye, aktif ve merkezi rol oynamaya devam ediyor. Menbiç'tekine benzer bir oyalama, bir dikkat dağıtma ve bir hedef saptırma türü yola başvurulmasına tabii ki müsaade etmeyiz."

"MUTABAKATIN AYNEN UYGULANMASINI İSTİYORUZ"

İdlib Mutabakatı konusuna da değinen Kalın, şunları söyledi:

"Sınırın iç tarafının kimin, dış tarafının kimin koruyacağıyla ilgili detaylı mutabakat elimizde var. Bu mutabakatın aynen uygulanmasını istiyoruz. Burada özellikle rejimin ihlallerine son vermesi büyük önem arz ediyor. Orada terörü bahane göstererek sivillere yönelik saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir. Bildiğiniz gibi Cumhurbaşkanımızın Moskova ziyaretinde Sayın Putin'le detaylı görüşmesi oldu. Nispi iyileşme oldu ama biz kalıcı hale gelmesini talep ediyoruz. Türkiye bu konuda üzerine düşeni yapmaya devam edecektir. Sayın Bolton'ın görevden alınmasına hayırlı, uğurlu olsun diyelim, Sayın Başkan'ın takdiridir. Halefiyle yakında temas kurarız."

ABD İLE TİCARET

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün ABD iş heyetini kabulüne ilişkin, "Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD iş heyetini kabul etti. İki başkanın 100 milyar dolar olarak koyduğu hedeflere nasıl ulaşabileceği belirtildi. Bu konuda açıklanabilecek somut, önü sonu belli planları nasıl gerçekleştirebiliriz diye mutabık kalındı. ABD gibi dünyanın en büyük ekonomisi ile Türkiye ekonomisi arasındaki ticari potansiyel 100 milyar dolar hedefine ulaşmak için savunma sanayi, gıda, tekstil alanında çalışmalar devam ediyor." açıklamasında bulundu.

"GÜVENLİ BÖLGENİN BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMESİNİ İSTİYORUZ"

Sınırda, "Güvenli Bölge" kurulmasına ilişkin bir soruya cevap veren Kalın, şunları kaydetti:

"Kısa bir tarihi hatırlamakta fayda var. Obama döneminde dile getirmişti. Suriye fiziki olarak bölündü, terör örgütleri buralara girdi ve milyonlarca insan mülteci konumuna düştü. Sayın Cumhurbaşkanımızın dile getirdiği bu güvenli bölge konusu hayata geçirilseydi, on binlerce insanın hayatı kurtulmuş olacaktı. Ülkemizde bugün 4 milyona yakın Suriyeli mülteci var. Bunu zaman zaman dile getiriyoruz. Bu insanlar keyfi için kaçıp gelmediler. Bu insanlara kapıyı açmamak bizim ne tarihimize ne inancımıza uygun değildir. Bu politika sayesinde on binlerce insanın hayatı kurtarılmıştır. Bu insanlar Suriye'de kalsalardı, bunların birçoğu hayatlarını kaybedecekti. Biz artık bu güvenli bölgenin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Önümüzde Menbiç diye bir yol haritası var. Dolayısıyla bizim daha şüpheci yaklaşmamız normal."

"TÜRKİYE F-35'İN MÜŞTERİSİ DEĞİL, ORTAĞIDIR"

Kalın, F-35 konusu ile ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

"F-35'ten çıkarıldığımıza dair bir tebligat yok. Biz bu programdan vazgeçmiş değiliz. Türkiye'yi bu programdan çıkarmak o kadar kolay da değil. Bunun sonuçları da olur. Türkiye'ye bu konuda ulaşan resmi yazı, mektup yok. Kısmi adımlar atıldı, 'pilotlarımızın eğitimine son verilmesi gibi' fakat tamamen resmi olarak F-35 programından çıkarıldığımıza dair resmi bir tebligat söz konusu değil. Muhtemelen Birleşmiş Milletler'de (BM) yapılan görüşmelerde bu konu gündeme gelecek. Türkiye, F-35'in müşterisi değil, ortağıdır. Bu konuda tek taraflı olarak atılan adımların kongreyle ilişkilendirilerek 'yapacak bir şey yok' demek, çok inandırıcı değil. Daha yaratıcı formüller üretebiliriz. Sayın Trump'ın bu konuda bir iradesi olduğunu biliyoruz. Bizim teklifimiz hâlâ geçerlidir. Bütün meseleyi teknik konuya indirgemek çok inandırıcı gelmiyor. Arkasında siyasi ve ekonomik değerlendirmelerin olduğu akla geliyor. Biz F-35 programından vazgeçmiş değiliz. Türkiye'yi çıkarmak o kadar kolay da değildir."

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARINA DAVET

Kalın, 30 büyükşehir belediye başkanının, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe'ye davet edilmesine ilişkin, "Cumhurbaşkanımız tüm belediye başkanları ile bir toplantı yapacak. İstanbul Belediye Başkanlığı yapmış biri olarak, 'birlikte nasıl çalışırız ve vatandaşa daha iyi hizmet nasıl götürülür' tüm bunlar görüşülecek." diye konuştu.