“Irak'a 5 milyar dolar kredi vermeyi taahhüt ettik”

“Irak'a 5 milyar dolar kredi vermeyi taahhüt ettik”

Cumhurbaşkanlığı Irak Özel Temsilcisi ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar Taş Medrese'de düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Törende, Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Tortop, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özdemir Şan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, MHP Milletvekili Mehmet Taytak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Ahmet Koca, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, siyasi parti ve STK temsilcileri katıldı.

"HEYETLER ARASI GÖRÜŞMEDE BULUNDUK"

Bayramlaşma töreninin ardından Veysel Eroğlu, Irak'a yaptığı ziyarete ilişkin bilgi verdi. 50'si uzman olmak üzere 150 kişilik grupla Irak'ın yeniden kalkınması için çalışma yürüttüklerini anlatan Eroğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımız beni Irak Özel Temsilcisi olarak tayin ettikten sonra çalışma grubu kurduk. Orada neler yapılabilir onun çalışmasını planladık. Irak'ın kalkınmasında özellikle barajlar, göletler, sulama tesisleri ve alt yapı tesisleri tamamen bitmiş durumda. Ayrıca kuzeyden güneye raylı sistem döşenmesi gerekiyor. Otoban inşaatları var. Bunlarla alakalı Kuveyt'teki toplantıda Türkiye Cumhuriyeti olarak Irak'a 5 milyar dolarlık kredi vermeyi taahhüt ettik. Ayrıca 50 milyon dolar da hibe kredi var. Biz bunlarla ilgili ne yapılabilir, diye 16 kişilik bir üst yönetimle Bağdat'ı ziyaret ettik. Irak Devlet Başkanı, Başbakan ve Irak Su Kaynakları Bakanı tarafından kabul edildik." dedi.

IRAK İLE İŞ BİRLİĞİ EYLEM PLANI ELE ALINDI

Türkiye ile Irak arasındaki iş birliği eylem planını görüştüklerini anlatan Eroğlu, "Ayrıca onlara Türkiye'yle iş birliğinin gelişmesiyle ilgili neler yapılabileceği konusunda bir eylem planı sunduk. Onlar için öncelikli olan bazı projeleri de sunduk. Çok mutlu oldular. Hatta Irak Devlet Başkanı, bilhassa Türkiye ile iş birliğinin gelişmesinin stratejik bir hedef olduğunu belirtti. Başbakan da aynı şeyi söyledi. Yani Türkiye ile yakınlaşmak, işbirliğini geliştirmek konusunda ısrarlılar. Ayrıca Irak Su Kaynakları Bakanı ve diğer ekibiyle ortak çalışma grubu oluşturduk. 'Türkiye- Irak arasındaki dostluğu nasıl geliştiririz, işbirliğini nasıl arttırırız?' diye bir çalışma programı başlattık. Eylül ayının başında Irak heyeti de Türkiye'ye gelecek ve değişik sahalarda incelemelerde bulunacak." açıklamasında bulundu.

YUMURTA İHRACATI İÇİN ÇALIŞMA

Veysel Eroğlu, Irak Tarım Bakanını Afyonkarahisar'a davet ettiğini belirterek, bu ülkeye yumurta ihracının yeniden başlaması için çalışma yapacaklarını söyledi. Irak'ın geçmişte Türkiye'den yumurta alımını durdurduğunu hatırlatan Eroğlu, "Irak'ta yumurta fiyatı yüzde 50 oranında artmış durumda. Kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kapasiteleri yok. Afyonkarahisar'a davet ederek tesislerimizi görmelerini istedim. Umuyoruz ki Irak'a yumurta ihracatı tekrar açılır." dedi.

Veysel Eroğlu, Tarım ve Orman Bakanlığının yeniden iki ayrı bakanlık olup olmayacağı yönündeki soruya ise "Onu ben bilmiyorum. Onun sorumlusu ben değilim. Cumhurbaşkanımız gelince sorarsınız" diye yanıt verdi.