Görüntü yönetmenleri, “Setlerde ölmek istemiyoruz!” diyor

Görüntü yönetmenleri, “Setlerde ölmek istemiyoruz!” diyor

Dünyanın dört yayında internet üzerinden yayın yapan Netflix'in "Hakan Muhafız"ın ardından yayınlamaya hazırlandığı ikinci Türkiye yapımı dizi olan "Atiye"nin (The Gift) çekimleri sürerken, geçen hafta dizinin setinden gelen ölüm haberine tepkiler artarak devam ediyor.

Başrollerinde Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Civan Canova ve Başak Köklükaya'yı buluşturan "Atiye"nin setinde sigortasız olarak çalıştığı belirlenen Hasan Karatay isimli işçi, 5 Nisan akşamı sette boya yaptığı sırada merdivenlerden düşerek ağır yaralanmış, 9 Nisan'da ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından, Türkiye'de uzun yıllardır sık sık tartışılan "set güvenliği" meselesi yeniden gündeme gelirken yapım şirketi OG Medya set çalışanının ölümünde ihmal iddialarını yalanlamış, birçok platform ve sendika ise olayın üstünün örtülmesine izin vermeyeceklerini ifade ederek, sigortasız işçi çalıştırılmasına karşı sesini yükseltmişti.

Olaya ilişkin bir bildiri de Görüntü Yönetmenleri Derneği'nden geldi. #SetlerdeÖlmekİstemiyoruz hashtag'i ve "Güvenlikten Tasarruf Olmaz" başlığı ile paylaşılan bildirinin tamamı şöyle:

"Sinema Televizyon Sendikasından aldığımız bilgiye göre:

5 Nisan 2019 tarihinde saat 22.00 civarında, OG Medya'nın yapımcılığını üstlendiği Atiye (The Gift) isimli Netflix internet dizisinin setinde boya yaptığı sırada, meslektaşımız Hasan Karatay gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle merdivenden düşerek ağır yaralanmış ve 9 Nisan 2019 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Acı olay Dolapdere'de bulunan bir sanat galerisinde, ertesi gün başlayacak olan setin hazırlık aşamasında gerçekleşmiştir. Hasan Karatay, 5 Nisan günü saat 18:00 civarında sanat ekibi tarafından duvarları boyamak üzere sete çağrılmış, yapımcı şirket tarafından SGK girişi yapılmadan çalıştırılmıştır. Kaza anında, sette iş güvenliği uzmanı ve sağlık personeli olmadığı için ilk müdahale ekip arkadaşları tarafından yapılmış, daha sonra 112 Acil Servis aranmıştır.

Aldığımız bilgiler doğrultusunda Hasan Karatay, saat 23.00 sularında Şişli Etfal Hastanesi'ne getirilmiş ve iki kez beyin tomografisi çekilmiştir. Daha sonra heyet kararıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne nakledilip Beyin Cerrahisi Bölümü tarafından acil ameliyata alınmıştır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin Ön Adli Rapor Formu'nda olay özeti "inşaatta yüksekten düşme ifadesiyle 112 tarafından getirilen hasta" olarak kaydedilmiş ve olayın iş kazası olduğu belirtilmiştir. Uzun süren yaşam mücadelesi sonucu, 9 Nisan'da önce beyin ölümü gerçekleşmiş, aynı gün 17.00 civarında ise hayatını kaybetmiştir.

Çalıştığımız setler İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyerleri Tehlike Sınıfları Tebliği'ne göre "tehlikeli" iş yerleridir. Bu iş yerlerinde yeterli eğitim almamış çalışanların bulunmasının hem kendileri hem tüm çalışanlar için tehlike oluşturduğu açıktır. Bütün bunlara zaman baskısı ve insanlık dışı ve yasal olmayan çalışma saatleri de eklendiğinde felaketler kaçınılmaz olacaktır. Bu tür ortamlarda çalışanların sigortasız olması kabul edilemez. Eğitimle birlikte gereken iş güvenliği ekip ve ekipmanının bulundurulması sorumluluğunun işverende olduğunun altını çizeriz. Yapım şirketlerinin yasal sorumluluklarını yerine getirerek, çalışma alanlarını güvenli hale getirmeleri ve iş güvenliği önlemlerini almaları hem ahlaki hem yasal zorunluluktur. Biz görüntü yönetmenleri konunun takipçisi olacağımızı, setlerde iş güvenliği kurallarına uyulması için bize düşen görevleri yapacağımızı duyururuz. Güvenli çalışmanın sendikalı olmaktan geçtiğini, Sine-Sen, Sinema Televizyon Sendikası ve Oyuncular Sendikası'nın çalışmalarını desteklediğimizi bildirir, bu elim kazada ihmâl ve sorumluluğu olan kişi ve kurumları en ağır biçimde kınarız. Bu tür acı olayların tekrar yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınmasında hep birlikte çalışma kararında olduğumuzu bildiririz."