Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü" etkinlikleri kapsamında çiftçilerle iftar programında bir araya geldi. 

Beştepe'de düzenlenen programda Erdoğan'a Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar eşlik etti.

İftar yemeği sonrasında çiftçilere seslenen Erdoğan, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında darbeci askerlere direniş gösteren Kahramankazanlı çiftçilerin, tarladaki hasadını ateşe verme pahasına iradesine sahip çıktığını belirtti.

15 Temmuz'un ak koyun ile kara koyunun ortaya çıktığı gün olduğunu belirten Erdoğan, "15 Temmuz destanının tüm kahramanlarını buradan bir kez daha saygıyla selamlıyorum. 15 Temmuz, tarihimizde ak koyun ile kara koyunun belli olduğu, safların netleştiği bir gündür. 15 Temmuz, bu ülkede gerçek demokratlar ile demokrasiden geçinenler arasındaki farkın oraya çıktığı bir test günüdür. Milletimiz bu sınavdan da alnının akıyla çıkmıştır. Çiftçilerimiz demokrasinin varlık yokluk mücadelesi verdiği o meşum gece gerçekten cesaretleriyle, mücadeleleriyle asil bir duruş sergiledi. Birleri darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçarken, bizim çiftçimiz nasırlı elleriyle o gece tanklara meydan okudu. Birileri üç kuruşluk menfaatleri için ATM'lere koşarken bizim çiftçimiz meydanlara, kışlalara koştu. Birileri hainleri meşrulaştırma yarışına girerken, bizim çiftçimiz o gece tıpkı Kurtuluş Savaşı'ndaki gibi istikbal ve istiklaline sahip çıktı. Rabbim o gece iradesini Pensilvanya'nın gözü dönmüş militanlarına çiğnetmeyen milletimizden, özellikle de çiftçilerimizden razı olsun." dedi.

Cumhur ile Cumhurbaşkanının aynı yöne baktığı, aynı hedefe kilitlendiği bir devletin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sıkıntının olmayacağını belirten Erdoğan, "Sizler dik, sağlam durduğunuz sürece bir daha asla bu ülkenin ufku darbelerle karartılamayacaktır. Sizler, birlik ve beraberliğinizi yücelttiğiniz müddetçe, Türkiye büyümeye, güçlenmeye, bölgesinde ve dünyada itibarını artırmaya devam edecektir. Bunun için biz her fırsatta kardeşliğe, dayanışmaya çağırıyoruz. Bunun için 82 milyonun her bir ferdini kucaklaştırmanın, Türkiye ortak paydasında buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Hırsları için Türkiye gemisinin altını oyanlara inat, hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun, teröre ve şiddete tavır alan tüm vatandaşlarımızı, asgari müştereklerde bir araya getirmeye çalışıyoruz. Ataların dediği gibi, 'Aynı gökte uçarlar ama karganın dünyası başkadır, şahinin dünyası başkadır' bizim dünyamızda kardeşlik, muhabbet var." diye konuştu.

"Türkiye İttifakı" söylemi üzerine gelen yorumlara değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz da onun için. Bizde Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arnavut, Boşnak, Roman ayrımı olabilir mi, hayır. Bizim dinimizde, inancımızda böyle bir şey yok. Çünkü biz ezelden, ebede yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Onun için bizde ayrım asla olmaz. Ülkemizi bölmeye çalışıyorlar ama biz bunu böldürmeyeceğiz. Ben Kürt'ü de seviyorum, Türk'ü de seviyorum. Laz'ı da seviyorum, Çerkes'i de, Gürcü'yü de, Abaza'yı da, Roman'ı da, Arnavut'u da. 32 değil, 82 milyonu aynı şekilde seviyorum. Karşımızdakilerin dünyası ise sadece gerilimden, kavgadan. İşte geçenlerde bir milletvekili çıkmış, 'Kazanı kaynatarak darbelere ortam hazırlamaktan' bahsediyor. Meclis kürsüsünden yaptıkları kışkırtmalarda da ülkeyi kendi seviyelerine doğru çekmeye çalışıyorlar. Bu topraklardan darbe çıkmaz, bu topraklardan bereket çıkar, bereket. Biz bu kifayetsizlerin sığ dünyalarına hapsolmayacağız. Demokrasinin kalitesini, kalibresini yükseltmeyi sürdüreceğiz."

"SANDIK MİLLETİN ONURUDUR"

Son 17 yılda ortaya çıkan katma değerden vatandaşların tamamının hak ettikleri payı aldığını ifade eden Erdoğan, "Bugün birileri dışarıdan, birileri içeriden Türkiye'ye diz çöktürmek, kazanımlarını heba etmek için çalışırken, milletimiz her zamanki ferasetiyle bu oyunu da bozacak iradeyi ortaya koydu. Milletimizin söz söylediği en büyük arena sandıklardır. Sandık demokrasinin namusu, milletin onurudur. Bugüne kadarki mücadelelerimizin hepsini sandıktan çıkan iradeden aldığımız güçle kazandık." dedi.

İstanbul seçimlerine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hiç kimsenin sandığın mahremiyetine el uzatmasına, tıpkı tek parti döneminde olduğu gibi, sandık sonucunu kendi keyfine göre dizayn etmesine izin vermedik. Bugün de vermeyeceğiz. Sandığa gölge düşmüşse, en doğru yol yeniden milletin hakemliğine başvurmaktır. Hiç kimsenin milletin hakemliğinden kaçmaya, sabah akşam mızıkçılık yapmaya, bu yol açıldığı için karşısındakileri ve yargıyı suçlamaya hakkı yoktur. Hukuka uygun karar aldıkları için YSK üyelerine 'çete' demek, demokrasiden nasibini almamaktır. Türk demokrasisinin tüm kurul, kural ve teamülleriyle işlemesinden kimse korkmamalıdır. Milletimiz, ülkemiz ve şehirlerimiz için en doğru kararı verecektir. Toprağın canlandığı, işlendiği, ürünlerin boy verdiği şu günlerde, seçimin de demokrasimizi bereketlendireceğine inanıyorum."

Et fiyatlarının yüksekliğinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Erdoğan, "Halen et fiyatlarının arzu ettiğimiz seviyelerde olmadığını biliyorum. İnsanımıza eti uygun fiyattan yedirmeye kararlıyız. Bununla ilgili siz üreticilerimizin taleplerinizi de dikkate alarak, maliyetlerinizi düşürecek, üretimi teşvik edecek politikalara daha fazla ağırlık vereceğiz." dedi.

Bayrama kadar, 2,4 katrilyon kütlü pamuk desteği, 662 trilyon yağlık ay çiçeği desteği, 385 trilyon çiğ süt desteği ödemelerinin yapılacağını açıklayan Erdoğan, "Böylece toplamda ise 3 milyar 447 milyon lira destek ödemesi yapmış olacağız." diye konuştu.