Çinliler Bayramda Seyahat Etmeyi Sevdi

Çinliler Bayramda Seyahat Etmeyi Sevdi

Çin'de bahar bayramı (Çin yeni yılı) tatili süresince 415 milyon seyahat gerçekleşti. Geçen yılın bayram trafiğiyle kıyaslandığında %7,6 artış kaydedildi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre, tatil boyunca iç turizmde 513,9 milyar RMB (76,2 milyar dolar) gelir elde edildi, turizm gelirinde yıllık %8,2'lik artış gözlendi. Son yıllarda aileyle seyahat etmek en önemli bayram etkinliklerinden biri haline geldi.

Bayram tatilinde yurtiçi ve yurtdışı seyahat harcamalarındaki güçlü büyüme, ekonominin yavaşladığı söylentilerine karşın Çin'de turizmin yükselişine işaret ediyor.

Pek çok şehirde düzenlenen bayram etkinlikleri de bayrama neşe kattı. Başkent Beijing'de Yasak Kent Saray Müzesi'nin düzenlediği bahar bayramı sergisi büyük ilgi çekti. Dünya genelinde 133 ülke ve bölgede 396 şehirde bin 500'den fazla etkinlik düzenlendi.

Çin yeni yılı tatilinde Çinliler için destinasyonlar sıralamasında Tayland, Japonya, Vietnam, Güney Kore, Singapur, Malezya, Amerika Birleşik Devletleri öne çıktı. Çin'in Hong Kong, Makao ve Taiwan bölgeleri de yoğun ziyaretçi çekti.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2017 yılında, Çinlilerin 143 milyon uluslararası turistik gezi yaptığını ve Çinli turistlerin uluslararası turizm alanında dünyanın en büyük tüketici grubu olduğunu belirtti.

Öte yandan Çin Ulaştırma Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, 7 gün süren Bahar Bayramı tatilinde ülke çapında karayolu taşımacılığında yaklaşık 338 milyon yolcu taşındığı tahmin ediliyor. Tatil boyunca ulusal karayolu ağı istikrarlı ve düzenli bir şekilde çalıştı. Dönüş trafiğinin zirveye ulaştığı 10 Şubat günü karayollarında yaklaşık 80 milyon yolcu taşındığı belirtiliyor.