Çin'e Bahar Bayramı Tebrikleri Gelmeyi Sürdürüyor

Çin'e Bahar Bayramı Tebrikleri Gelmeyi Sürdürüyor

Farklı ülkelerin ve uluslararası örgütlerin liderleri, yayımladıkları mesajlarla Çin halkının yeni yılını kutladı.

BM 73. Genel Kurul Başkanı Maria Fernanda Espinosa, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Çince olarak "Çin halkının Bahar Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum. Başarılı ve sağlıklı bir yeni yıl diliyorum." ifadelerini kullandı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach da önceki gün Lozan'daki Olimpiyat Müzesi'nde yaptığı konuşmada, "Bugün itibarıyla Beijing Kış Olimpiyat Oyunları'na 3 yıllık geri sayım başladı. Birçok Çinli sporcu, Kış Olimpiyat Oyunları için eğitimlerine devam ediyor. Çinli sporcuların mutlu bir yıl geçirmelerini ve ülkeleri adına olağanüstü sonuçlara imza atmalarını umuyorum." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün yayımladığı yeni yıl mesajında, eşi Melania Trump ile birlikte tüm Çin halkının bayramını kutladığını ifade etti. Trump, herkese sağlıklı, mutlu ve müreffeh bir yeni yıl dilediğini ifade etti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da dün Twitter hesabından yayımladığı mesajda, dünya genelinde Bahar Bayramı'nı kutlayan tüm halklara en içten duygularını sunduğunu, herkese Domuz Yılı'nda mutluluklar dilediğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Theresa May ise önceki gün yayımladığı görüntülü mesajda, "Dünya, Çin'in Ay takvimine göre yeni yılı kutluyor. Kutlama etkinlikleri İngiltere'nin çok kültürlü toplumsal gücünü, canlılığını ve çeşitliliğini gösteriyor. Etkinlikler, Çinlilerin İngiliz toplumundaki önemli rolünü de yansıtıyor." dedi.

Diğer yandan, Belarus, Hırvatistan, Kırgızistan, Bulgaristan ve Peru'un aralarında bulunduğu farklı ülkelerin liderleri de mesajlar yayımlayarak Çin halkının yeni yılını kutladı.