Çin ve Portekiz Liderlerinden Karşılıklı Kutlama Mesajları

Çin ve Portekiz Liderlerinden Karşılıklı Kutlama Mesajları

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40 yıldönümü dolayısıyla karşılıklı kutlama mesajları yolladı.

Xi Jinping mesajında, Çin ve Portekiz arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığına işaret ederek, 1999 yılında iki ülkenin Makao sorununu rasyonel şekilde çözdüklerini ve geçmişten bu yana süregelen sorunların çözülmesi konusunda diğer ülkelere örnek oluşturduklarını kaydetti.

Mesajında, Çin'in Portekiz ile ilişkilerine büyük önem verdiğini söyleyen Xi, ikili ilişkilerin 2005 yılında kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine çıkarıldığına dikkat çekti. Diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yılını yeni başlangıç noktası olarak görüp ikili ilişkileri daha üst düzeye taşıyacaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi, böylece Çin ile Portekiz'e ve iki ülkenin halklarına daha fazla yarar getireceklerini belirtti.

Portekiz Cumhurbaşkanı De Sousa mesajında, Çin ile ilişkilerinin uzun vadede barış temelinde gelişmesinden büyük gurur duyduklarının altını çizerek, iki ülkenin ortak çabaları sayesinde aralarındaki geleneksel dostluğun daha da güçleneceğine inandıklarını söyledi.

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Portekiz Başbakanı Antonio Maria Costa da diplomatik ilişkilerin 40'ıncı yıldönümü nedeniyle karşılıklı kutlama mesajları gönderdi.