“Amacımız teröristlerin varlığını sonlandırmak”

“Amacımız teröristlerin varlığını sonlandırmak”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekâtı'na yönelik, Twitter adresinden açıklamalarda bulundu.

Akar, "Amacımız Fırat'ın doğusunda DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG'nin varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin de bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini gerçekleştirmektir. Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ile Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz." ifadelerini kullandı.

Akar, şöyle devam etti:

"Hedefimizde sadece, adı değişse de birbirinden farklı olmayan ve bölgeyi istikrarsızlığa, kaosa sürüklemeyi amaç edinen DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG gibi terör örgütleri bulunmaktadır. Fırat Kalkanı Harekâtı ile 3 binden fazla radikal DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getiren, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekâtı'nda sahada DEAŞ terör örgütü ile göğüs göğüse mücadele eden tek Koalisyon ve NATO ülkesi ordusudur. DEAŞ'ın kutsiyet atfettiği Dabık bölgesini kontrol altına aldığımızda örgüte en büyük askeri ve ideolojik darbe vuruldu."

Bakan Akar, PKK/KCK/PYD-YPG Kürtlerin, DEAŞ'ın da Müslümanların temsilcisi olamayacağını kaydederek, "Zeytin Dalı Harekâtı'yla bölge halkını PKK/KCK/PYD-YPG'nin zulmünden kurtaran karaman ve fedakâr Mehmetçik, Fırat'ın doğusunda da Suriyeli kardeşlerinin yanında, terör örgütlerinin karşısında olacaktır. Tüm komşularımızın topak bütünlüğüne saygılıyız. Fakat 911 kilometrelik sınırımızda bir terör koridoru oluşturulmasına da izin vermeyeceğiz. Burada terör örgütlerinin varlığını kabul etmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  

Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda tüm dünyaya ilan ettiği gibi güvenli bölgenin Suriye halkının kendi ülkesine dönüşü konusunda en makul, en mantıklı ve en insani yol olduğunu belirterek, "Bugüne kadar olduğu gibi Barış Pınarı Harekâtı'nda da sivil, masum insanlar, tarihi eserler, kültürel ve dini yapılar ile çevre dokunulmazdır. Operasyonların gecikmesi pahasına da olsa, bu hassasiyetimizden vazgeçmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.