AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Çelik'in açıklamasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Srebrenitsa modern dünyanın bir utancıdır. Büyük bir insani dramdır. Umarız ders alınır ama her seferinde böyle söylüyoruz. Kimse kolunu kıpırdatmıyor.

15 Temmuz'da milletimiz topyekün direnerek, demokrasimizin, milli kimliğimizin bir parçası olduğunu dünyaya göstermiş oldu. 8-15 Temmuz haftasında birçok etkinlik gerçekleştirilecek.

MKYK toplantısında iç ve dış politikalar ile sosyal politikalar konuları ele alınıyor.

27 Mayıs'tan bu tarafa terör örgütüne karşı Hakurk bölgesinde yoğun bir harekât sürüyor. Harekât başarılı bir şekilde devam ediyor.

Terörle mücadelede siyasi kısmı da yakın şekilde takip ediliyor. Bu konuda Iraklı makamlarla çalışmalar yapılıyor.

S-400'ler Türkiye'nin milli güvenliği ile ilgili bir ihtiyaçtır. S-400 konusunda CHP'den milli bir duruş göremiyoruz. 

Türkiye'nin milli muhalefet açığı vardır. CHP, S-400 konusunda Amerikan tezlerini dillendirmektedir.

Balkanların barış ve istikrarı bizi doğrudan ilgilendirmektedir.

Herhangi bir siyasi parti zayıfladığında Türkiye karşıtlığını savunmak Yunan siyasetinde bir gelenek. Türkiye'nin komşuluğu paha biçilemezdir. Türkiye hiçbir zaman Yunanistan zayıfken bundan yararlanmadı. Türkiye, Yunanistan krizdeyken ona ekonomik çözüm bulmaya çalışmıştır, oysa onlar AB üyesi olmalarını bize karşı kullanıyor.

Rum tarafını hukuksuz bir şekilde AB'ye aldılar. Rum tarafı sözünü tutmamakla meşhur. Tek taraflı eylemlere karşı kendimizi korumak için faaliyet yürütüyoruz. Rum tarafı sondajlara başladığında Türkiye uyardı.

Avrupa Birlliği sorun çıkarma yolunu tercih ediyor. Avrupa Birliği ilkeler temelinde hareket etmelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bahçeli her zaman görüşebilir. Aralarında böyle bir diyalog mevcut. Ancak başkanlık sistemi uygulanmaktadır ve bununla ilgili bir tartışma yoktur. Sistemde zaman zaman birtakım problemler görülebilir. Bunlar kapsamlı bir şekilde masaya yatırılıyor. Geniş kapsamlı görüşmeler sonucunda sistem analiz edilecek, birtakım parçalar revize edilecektir. Ancak 'Biz eski sisteme dönmek istiyoruz.' diyenlerle konuşulacak bir şey yoktur.

Sayın Binali Yıldırım çok tecrübeli ve değerli bir şahsiyettir. 15 Temmuz darbe girişiminden kahramanca çıkmış bir başbakandır. Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna'dan dönüşünde kendisinden istifade edeceğini söyledi fakat bunun şu an hangi makam ya da hangi görevde olacağı belli değildir."

Kaynak: Sputnik Türkiye