“Yerel Ekonominin Liderleri ve Sosyal Ortakları Buluşması”

“Yerel Ekonominin Liderleri ve Sosyal Ortakları Buluşması”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkenin ekonomik istihdamı üzerinde önemli bir kısmını oluşturuyoruz. Türkiye'de istihdamın yüzde 96'sını sağlıyoruz." dedi. 

Palandöken, TRT spor spikeri Erdoğan Arıkan moderatörlüğünde gerçekleşen "Yerel Ekonominin Liderleri ve Sosyal Ortakları Buluşması"nda yaptığı konuşmada, esnaflarla güzel işler yapacaklarına inandıklarını belirtti.

Her zaman 'ben' değil 'biz' olduklarını vurgulayan Palandöken, şu değerlendirmede bulundu:

"Biz olduğumuz zaman da takım olduk. Netice itibariyle bugünkü program oldu. 800 yıllık bir geçmişi olan ahi ocağı vardır. Ahilik, kardeşlik demektir. Sabahın erken saatinde kalkıp akşama kadar çalışan esnaf ve zanaatkarlardır. Ülkenin ekonomik istihdamı üzerinde önemli bir kısmını oluşturuyoruz. Türkiye'de istihdamın yüzde 96'sını sağlıyoruz. O küçük dediğiniz dükkanlarınızda en az 1-2 kişi çalıştırıyorsunuz. Bir tane çay ocağında 3 kişi çalıştırıyorsunuz. Düşünün ki en küçük işletmede 3 kişilik istihdam sağlıyorsunuz.Yaptığı iş hacmi olarak küçük ama yüreği o kadar büyük ki ülke ekonomisindeki sermayenin duayenleri var. Türkiye'de sermayenin bugünlere kadar gelmesinde esnaf ve zanaatkarlardır. "

Ankara'da 55 yıl önce bakkal işlettiğini aktaran Palandöken, şöyle devam etti: 

"Hala bu göreve devam ediyorum, hiçbir değişiklik yok. Geçen 55 yıl içerisine neler sığdırdık. İstikrar en önemli şeydir. Ülkemizin en büyük eksikliği, eksiklerimizi kapatmamaktan kaynaklanan söylentilerdir. Birbirimizi severek, inanarak yaparsak tüm işlerde çok önemli şeyler başarabiliriz. Ülkemizin sıkıntılarını hissetmemek mümkün değil. 4 yıldır seçimler var. Bu sıkıntıların tamamını esnafımız yaşadı. Bunun karşılığında hükümetimiz esnafın ayakta kalması için önemli gelişmeler yaptı. Ülkede huzur olmasa ticaretin önemi olur mu? Ülkemizde güven olmasa ticaretin olması mümkün mü?"

Palandöken, Türkiye'nin 3,5 milyon Suriyeliye aşını, ekmeğini verdiğini, onlara yardımcı olduğunu dile getirerek, "Hangi AB ülkesi bu yükün altında kalkabilir? Bu kadar terörle mücadele edip sorunların üstesinden gelebilir? Bunun Avrupa'da örnekleri var. İngiltere'de buna benzer bir olay oldu. Ülkemizde kendi içimizde insanlarla, farklı örgütlerle  mücadele ederken kaybettiğimiz eforu ülkemizin kalkınmasına vermiş olsaydık, belki de bu çıtayı çok daha fazla yükseltecektik. Artık ülkemizde önemli işler oluyor. Sanayiciler, esnaflar, hünerleri elleriyle ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyorlar." diye konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de bakanlığı döneminde Palandöken ile birlikte çalışma fırsatı bulduğunu belirterek, "Esnafın tüm sorularını çözme noktasında şahitlik ettik. Bir çınarın yapraklarıyla hep birlikteyiz. Ramazan ayındayız. Bu ayda sevginin rahmetin bereketin kurtuluşun olduğu günlerde aydınlığa çıkmasını istiyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin zor günlerden geçtiğini aktaran Şahin, şunları kaydetti: 

"Zor günler geçirsek de güzel günler için kalp yoluyla birlikte çalıştık. En sıkıntılı günlerde bile en az sıkıntıyla en iyi dönem olarak geçirdik. Esnafımız elimizdir. Esnafın ellinin ne kadar önemli olduğunu burada görüyoruz. Ellerimiz yoksa gece karanlıktır. Esnafımız olmasa her gece ve gündüz karanlık olacak. Ekonomide en büyük gücümüzü esnaftan aldık. Esnafımızdan gurur duyuyoruz. Bu ekibin hizmetinde olmaktan gurur duyuyorum."

Programa, Gaziantep Vali Yardımcısı Faik Arıcan, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu katıldı.