Yeni Seyahat Ekonomisi Yelken Açıyor

Yeni Seyahat Ekonomisi Yelken Açıyor

Seyahat endüstrisi, Çinli turist dalgasına hizmet edebilmek için kamu sektörüne adım attı.

Zamanla daha çok sayıda turistin Çin'e uçak yerine yolcu gemileri ile gelmesi bekleniyor. Çinli orta sınıfın artan gelir düzeyi ve tüketim seviyesi sayesinde iç turizmde daha fazla gemi seyahati yapılması bekleniyor.

The Cruise Lines International Association (Denizcilik İşletmeleri Uluslararası Birliği) 2025 yılına kadar, yolculuk yapan Çinli yolcu sayısının 8 ile 10 milyona çıkmasının beklendiğini belirtti. Tahminen 300 milyon Çinli tüketicinin, yakın gelecekte gemi yolculuklarını karşılayabilmesi mümkün olacak.

Chinese Cruise & Yacht Industry Association (Çin Gemi Seyahati ve Yat Endüstrisi Birliği) Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreter Yardımcısı Zheng Weihang, "Gelecek 10 ile 20 yıl içinde, her yıl yolculuk yapan Çinli sayısının ABD'den daha yüksek olması bekleniyor. Dünyadaki gemi seyahati pazarındaki büyümenin büyük ölçüde Çin'den gelmesi ve sonunda Çin'in dünyanın en büyük kruvaziyer pazarına dönüşeceği tahmin ediliyor" dedi.

"Yerel Yönetimin Hedefi, Yolculuklar ile Şehir Turizminin Koordineli Şekilde Büyümesini Sağlamak"

Costa Group ve Carnival Asia'nın Ceo'su Michael Thamm, dünyanın en büyük eğlence seyahati şirketi olan Carnival Şirketi'nin kasım ayında China State Shipbuilding Şirketi ile 40:60 ortaklığını açıkladı. Thamm, "Biz sadece gemileri işletmek için değil, gemi inşası, tedarik zinciri, liman geliştirme, dağıtım ve varış noktaları da dahil olmak üzere tüm ekosistemi inşa etmek için Çin'de bulunuyoruz. Çin'de bir gemi seyahati ekonomisi oluşturmaya katkıda bulunmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.  

Ayrıca, Shanghai Uluslararası Havaalanı'nda bulunanlarla karşılaştırılabilecek düzeydeki gümrüksüz satış mağazalarıyla entegre bir kompleks olan Wusongkou Uluslararası Gemi Terminalinin yapımı planlanıyor. Limanın butiklerinde ve yakındaki alanlarda satılan ürünler geliştirilecek. Yerel yönetim, hedeflerinin eğlenceli yolculuklar ile şehir turizminin koordineli bir şekilde büyümesini sağlamak olduğunu belirtti.

Çin'in Vizesiz Ziyaret Politikaları

Çin'in çeşitli vizesiz ziyaret politikaları hakkında farkındalığı arttırma kampanyası da başlatılıyor. Havayolu yolcularının aksine, gemiyle seyahat eden pek çok yabancı, Çin'in 144 saatlik vizesiz transit politikasından haberdar değil. 53 ülkeden uluslararası gezginler Çin anakarasına Shanghai'daki limanlardan ve ayrıca Jiangsu ile Zhejiang eyaletlerinden giriş yapabilirler.

Çin, dünyanın 1 numaralı dış turizm pazarıdır. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü'ne göre, ülkenin 142 milyon yurtdışı yolcusu, geçen yıl yurt dışına seyahat etmek için tahmini 258 milyar dolar (226 milyar avro; 203 milyar sterlin) harcadı.

Gezginler için geçişli taşımayı mümkün kılmak üzere, gemi seyahati hatları, havayolları, tren ve otobüsler arasında bağlantılar kurulması adına çalışmalar sürdürülmektedir.

Şirketler düzeyinde, Çin merkezli ortak girişim seyahat hattı olan CSSC Carnival Cruise Shipping, 2019 yılının sonuna kadar Çinli konuklara hizmet etmek için kendi filosunu işletecek. CSSC Carnival Cruise Shipping ayrıca Avrupa ve Asya'daki en büyük yolcu gemisi olan Carnival Corp's Costa Group'tan mevcut iki gemiyi satın almak üzere bir anlaşma yaptığını açıkladı. Bu gemilerden ilki Costa Atlantica'nın, 2019'un sonunda uzun gemi yolculuğu rotalarında kullanılmaya başlaması planlanıyor. Şu anda, Costa Atlantica, daha çok, Vietnam ve Filipinler gibi Güneydoğu Asya ülkelerine yelken açıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, kardeş gemisi Costa Mediterranean ise daha ilerideki bir tarihte transfer edilecek.

Yeni Yolcu Gemileri İnşa Edilecek

Ayrıca ortak girişim, yeni iki Çin yolcu gemisi için sözleşme imzaladı. İki yeni yolcu gemisi, Shanghai'daki bir devlet tersanesi olan Shanghai Waigaoqiao Shipbuilding Co. tarafından inşa edilecek. İlk geminin Çin gemi pazarına hizmet etmek üzere 2023'te teslim edilmesi bekleniyor. Antlaşma, ortak girişime Çinli tüketicilerin artan talebini karşılamak üzere dört yolcu gemisi daha sipariş etme seçeneği tanıyor.

Ancak, Çin'deki kruvaziyer endüstrisi, artan talep karşısında önemli bir işe alma güçlüğüyle karşı karşıya kalıyor. Cruise Lines International Association (Denizcilik İşletmeleri Uluslararası Birliği)'ne göre 2020 yılına kadar sektördeki çalışan açığı 280 bine ulaşacak.

Avrupa, Güney Amerika ve Güney Afrika'da baskın pazar payına sahip başlıca seyir hatlarından biri olan MSC Cruises, 2010 yılında Çin pazarına girdi. Şirket, 2022 yılına kadar başlangıç seviyesi çalışanları ve orta seviye yöneticileri de dahil olmak üzere 32 bin yeni ekip üyesine ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

 

Kaynak: China Daily