“Türkiye Katar'a yönelik ambargonun karşısında durdu”

“Türkiye Katar'a yönelik ambargonun karşısında durdu”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar'dan yaklaşık 80-90 civarında şirketin, Türkiye genelinden de 150'den fazla firmanın İzmir'de bir araya geldiğini belirterek, "Eksikliklerimizi ve olması gerekenleri birlikte tamamlayabiliriz. Katar'ın ihtiyaçlarını sadece burada üreterek hazır göndermek şeklinde değil, üretimine burada başlayıp orada devam ederek Katar'ın sürdürülebilir şekilde gıda, tarım, bütün insani ve günlük ihtiyaçları garanti altına alınabilir." dedi.

Zeybekci, iki ülke iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen "Türkiye-Katar İkili İş Görüşmeleri" etkinliğinin açılışını Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani ile beraber yaptı.

Buradaki konuşmasına, Katarlı heyete "Evinize, memleketinize, ikinci vatanınıza hoş geldiniz." diyerek başlayan Zeybekci, etkinliği özellikle, bilerek, isteyerek ve kasten İzmir'de düzenlediklerini söyledi. 5 Haziran'ın Katar'ın 15 Temmuz'u olduğunu ifade eden Zeybekci, 15 Temmuz'da demokrasi devrimi yazmış bir ülke olarak Türkiye'nin hiç tereddüt etmeden Katarlıların yanında olduğunu vurguladı.

Katar'a 6 Haziran'daki ilk uçağın İzmir'den gittiğini, ilk geminin de İzmir'den kalktığını hatırlatan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Katar'da mağazaların raflarına, Katar'da ümitsizlik rüzgarları çıkarmak isteyenlerin karşısına bir ümit rüzgarı olarak serin imbat yelleri, o serinlikler İzmir Körfezi'nden, İzmir'den gitti. Onun için bilerek İzmir'i seçtik. Katar'dan yaklaşık 80-90 civarında katılımcı kardeşimiz var, değerli dostlarımız geldiler. Türkiye'den de 150'nin üzerinde şirketimiz, ülkenin her yerinden bütün sektörleri temsil eder şekilde buradalar."

Zeybekci, Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Katar'a yönelik ambargonun karşısında, önemli bir noktada durduğunun altını çizdi.

Hiç kimsenin Türkiye'nin bu kadar hızlı hareket etmesini beklemediğini dile getiren Zeybekci, "Dostluk ve kardeşlik böyledir. 'Hadi' dediğinde sorulmaz, 'Neden?' diye. 'Hadi' denildiğinde gidilir. Sonra belki sorulur, 'Niye gelmiştik' diye ama elhamdülillah Katarlı kardeşlerimizin 'Hadi' dediğini biz hissettik. Sormadık, 'Neden' diye. Böyle bir operasyonu gerçekleştirdik. Bugüne kadar 221 kargo uçağı gitti, sanırım 60'a yakını İzmir'den. Bir gemi buradan gitti. Karayolu taşımacılığıyla ilgili düzenlemelerimiz devam ediyor." diye konuştu.