Tüfenkci, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Tüfenkci, Büyüme Rakamlarını Değerlendirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2017 yılının ilk iki çeyreğinde ekonominin yüzde 5'in üzerinde büyümesinin Türkiye ekonomisindeki sıçramanın işaret fişeği olarak nitelendirilebileceğini vurgulayarak, "Gizli ve açık bir şekilde Türkiye'nin önünü kesme çabalarına rağmen hükümet istikrar ve güven ortamını sürdürme gayretinden ödün vermedi. Üçüncü çeyrekte baz etkisiyle de yüzde 7'lere yaklaşan bir büyümeyi inşallah Türkiye olarak yakalayacağız." ifadesini kullandı.

Bakan Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, bu yılın ikinci çeyrek Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'yi bölgesinde parlayan yıldız haline getirmek için mali disiplinden taviz vermeden, güçlü bir şekilde büyütmeye devam edeceklerini belirten Tüfenkci, Türkiye ekonomisinin 2009 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkileyen ekonomik krizden toparlanma sürecini gayet başarıyla yürüttüğünü aktardı.

Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi 2017 yılının bir "sıçrama yılı" olarak belirlendiğine dikkati çekerek, "2017 yılının ilk iki çeyreğinde ekonomimizin yüzde 5'in üzerinde büyümesi Türkiye ekonomisindeki sıçramanın işaret fişeği olarak nitelendirilebilir." değerlendirmesinde bulundu.