Sahiwal Kömür Santrali'nin İlk Birimi Hizmete Girdi

Sahiwal Kömür Santrali'nin İlk Birimi Hizmete Girdi

 

Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru Sahiwal Kömür Santrali'nin 1 numaralı ünitesi dün elektrik üretmeye başladı. Bu, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru kapsamında faaliyete geçen ilk verimli kömür ünitesi oldu.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, dün kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Sahiwal'in 1 numaralı ünitesinin sadece 22 ay içinde kurulduğunu ve bunun Pakistan tarihinde bir ilk olduğunu belirtti.

Navaz Şerif, gelecekte daha fazla enerji projesinin Pakistan'da başlayacağını ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun Pakistan'a çok büyük ölçekli yatırım getirerek ekonomik büyümeye yardım sağlayacağını kaydetti. Navaz Şerif ayrıca, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun iki halka fayda getireceğini söyledi.

Sahiwal Kömür Santrali Çin'in Huaneng Grubu ve Shandong Ruyi Grubu tarafından ortak yatırımla inşa ediliyor. Kömürle çalıştırılacak iki 660 megavat süper kritik ünitenin kurulması planlanıyor. 2 numaralı ünitenin bu yılın Haziran ayında resmen hizmete girmesi bekleniyor. Üniteler inşa edildikten sonra santralin yıllık elektrik üretim kapasitesi 9 milyar kilovatsaata ulaşacak ve Pakistan'da 10 milyonluk nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak. Böylece Pakistan'ın enerji sıkıntısı hafifletilecek.