“Rusya ile neredeyse bütün sorunları çözdük”

“Rusya ile neredeyse bütün sorunları çözdük”

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Antalya'nın Belek Turizm Bölgesindeki bir otelde düzenlenen Uluslararası Medya Forumu'nda, Türkiye ve küresel ekonomiye yönelik İngilizce bir sunum yaptı, ardından yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sunumunda küresel ekonominin ivme kazandığını kaydeden Şimşek, toparlanmanın sadece gelişmiş ve yükselen pazarlarda değil, gelişmekte olan pazarlarda da yaşandığını dile getirdi.

Belçika'dan gelen bir gazetecinin, "Şu anda Türkiye'de OHAL var, acaba yatırımcıların güvenini temin etmek için ne yapıyorsunuz?" sorusu üzerine Şimşek, gerçekliğin algıdan daha önemli olduğunu, fakat bunun istedikleri kadar olmadığını bildirdi.

Bunun için birçok şey yapılabileceğine değinen Şimşek, "İlk olarak gerçekliği geliştirmemiz gerekiyor, bu da tabii ki yapısal reformlar gerektiren bir şey. Büyüme politikasına, genişleme politikasına bakılmaksızın AB'ye katılım yoluna devam etmemiz gerekiyor. Hukukun üstünlüğü, demokrasi standartları, temel özgürlükler ve haklar açısından Türkiye'nin izlemesi gereken en iyi yol ve AB için en iyi yol, ilk olarak daha fazla yapısal reform yapmamız gerekiyor." ifadesini kullandı.

"Rusya ile doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum"

Rusya'dan gelen bir gazetecinin, "Dün Rus meslektaşınızla ticari ilişkilerin önündeki engel ve kısıtlamaların kaldırılması amacıyla ortak bildiri imzaladınız. Bu sizi tatmin etti mi?" sorusu üzerine Şimşek, gerçek dünyada "ödünleşmede" bulunulduğunu ve her iki tarafa da faydalı bir anlaşmaya ulaşmaya çalışıldığına değindi.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Bence dün imzaladığımız ortak beyan, Türkiye'nin ve Rusya'nın çıkarına. Neredeyse bütün sorunları çözdük, doğru yolda olduğumuzu düşünüyorum. Neredeyse Kasım 2015 öncesi dönemine dönmüş durumdayız. Bu iyi bir haber. Rusya çok önemli bir komşu, çok önemli bir ticaret ortağı ve biz bunun devam etmesini, gelişmesini istiyoruz. Yani domates gibi şeylere falan takılıp kalmak istemiyoruz. Domatesten daha fazla şey demek ilişki. Evet tatmin oldum bu yapılan anlaşmadan."