New York Borsası Yükselişle Kapandı

New York Borsası Yükselişle Kapandı
New York borsası, haftanın son işlem gününü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin konuşmaları sonrasında yükselişle tamamladı.  

Kapanışta, Dow Jones Sanayi Endeksi 30,27 puan (yüzde 0,14) artışla 21.853,67 puana, S&P 500 Endeksi 4,08 puan (yüzde 0,17) kazançla 2.443,05 puana çıktı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de 7,34 puan (yüzde 0,12) primle 6.265,64 puandan kapandı. 

Haftanın son işlem gününde Fed'in Jackson Hole Sempozyomu'ndan gelecek mesajlara odaklanan piyasalar, Fed Başkanı Yellen'ın bilanço küçültme ve faiz artışı, ECB Başkanı Draghi'nin ise varlık alım programına ilişkin herhangi bir değerlendirme yapmaması nedeniyle yön bulmakta zorlandı. 

Konuşmasında finansal regülasyonlardan bahseden Yellen, yaklaşık 10 yıl önce 2007'de başlayan finansal krizin ardından uygulanan regülasyonların bankacılık sistemini çok daha güvenli hale getirdiğini ifade etti.

Draghi ise serbest ticaretin küresel ekonomi için büyük önem taşıdığını belirterek, "Dinamik bir küresel ekonomi geliştirebilmek için korumacılığa yönelik ısrarlara karşı koymalıyız." dedi.