Fed Başkanı Yellen:

Fed Başkanı Yellen:
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, bilançonun küçültülmesi amacıyla yeniden yatırımlara bu yıl içinde aylık 10 milyar dolardan başlayan iskonto tavanları uygulanmaya başlanacağını bildirdi. 

Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) politika faizini 25 baz puan artırdığı haziran ayı toplantısının ardından basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Janet Yellen, basın toplantısının başında yaptığı sunumda, Fed'in faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığına yükseltme kararının, ülke ekonomisini istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru kaydettiği ilerlemeyi yansıttığını vurguladı.

Yellen, özellikle yüzde 4,3 ile son 16 yılın en düşük seviyesine gerileyen işsizlik oranının, tarihi normallerin de altında seyrettiğine dikkati çekti. 

 Öte yandan, son dönemde açıklanan zayıf enflasyon verilerinin yanıltıcı olabileceğine de işaret eden Janet Yellen, "Son zamanda açıklanan düşük enflasyon rakamları, büyük ölçüde kablosuz telefon hizmetleri ve reçeteli ilaçlar gibi bazı ürünlerin fiyatlarındaki bir kerelik gerilemeden kaynaklandı" değerlendirmesini yaptı.

Fed Başkanı Yellen, enflasyonun sıkı iş gücü piyasasına bağlı olarak yüzde 2 hedefine yükseleceğini öngörmeye devam ettiklerini ve ilgili gelişmelerin yakından izleneceğinin altını çizdi.

- "Trump ile görevim hakkında görüşmedik"

Yellen, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump ile görev süresinin uzatılması hakkında görüşmediğini belirten Janet Yellen, "Şubat ayında bitecek olan ilk başkanlık dönemimi kesinlikle tamamlamak niyetinde olduğumu daha önce belirtmiştim. Başkan Trump ile geleceğe yönelik planları konusunda bir görüşmemiz olmadı." ifadelerini kullandı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan Yellen'in ilk başkanlık dönemi, 3 Şubat 2018'de sona erecek.

 Fed'in ilk kadın başkanı olma özelliğini taşıyan Janet Yellen, "Fed Yönetim Kurulu'ndaki boşlukların doldurulmamasından ötürü hayal kırıklığı yaşayıp yaşamadığı" sorusuna, "Beyaz Saray'ın yeni üyeleri belirlemek için çok çalıştığı ve yakında yeni atamalar yapılacağını umduğu" yanıtını verdi.

- "Bilançonun küçültülmesine bu yıl başlanabilir"

Fed'in bilançosunu küçültmesine yönelik soruları da yanıtlayan Yellen, ekonominin beklenen performansı göstermesi durumunda bilançonun normalleştirilmesi için yıl içinde harekete geçmeyi umduklarını söyledi. 

Fed Başkanı Yellen, bilançonun, bankanın sahip olduğu hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetlere yönelik yeniden yatırımların azaltılmasıyla küçültüleceğini bildirirken, bunun her 3 ayda bir artırılacak iskonto tavanı uygulamasıyla yapılacağını açıkladı.

Janet Yellen, şunları söyledi:

"İlk iskonto tavanı, devlet tahvilleri için aylık 6 milyar dolar ve mortgage destekli menkul kıymetler için aylık 4 milyar dolar olarak uygulanacak. Bu sınırları aşan tüm getirilerle yeniden yatırım yapılacak. Ancak iskonto tavanı, kademeli olarak devlet tahvilleri için aylık 30 milyar dolara ve mortgage destekli tahviller için aylık 20 milyar dolara yükseltilecek ve normalleşme süresince yürürlükte kalacak."

Fed'in yaklaşık 4,5 trilyon dolarlık bilançosunun yüzde 55'ini devlet tahvilleri, yüzde 40'a yakınını ise mortgage destekli menkul kıymetler oluşturuyor.