Dünya Felsefe Kongresi Beijing'de Düzenleniyor

Dünya Felsefe Kongresi Beijing'de Düzenleniyor
  1. Dünya Felsefe Kongresi (WCP) Beijing'de, 13 - 20 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.                      

Beş yılda bir düzenlenen bu toplantı, ilk kez Çin'de yapılacak. Bu yılki düzenleme, International Federation of Philosophical Societies (Felsefe Toplulukları Uluslararası Federasyonu) ile Beijing Üniversitesi tarafından organize ediliyor.

Çin organizasyon komitesi, 2018 Dünya Felsefe Kongresi'ne 121 ülkeden ve bölgeden filozof ve akademisyenlerin davet edildiğini ve katılımcıların farklı kültür ve geleneklere dayalı felsefi görüşleri paylaşmalarının beklendiğini açıkladı. 

Katılımcılar küresel uygarlığın gelişmesine ilişkin önemli sorunlar ve insanlığın gelecekte karşılaşacağı meydan okumalara odaklanan tartışmalara da katılacaklar.

"İnsan Olmayı Öğrenmek" teması ekseninde gerçekleşecek buluşma, tüm katılımcıların bulunacağı genel toplantı, sempozyum, konferans, yuvarlak masa ve atölyeler içerecektir.

Düzenleyici kuruluşlardan Uluslararası Federasyon'un Başkanı Dermot Moran'ın hoşgeldin mesajında, Çin'in etkileyici ve uzun bir felsefe tarihi ve bilgelik kültürü olduğunu ve dünya mirasına yaptığı kalıcı katkılar vurgulanıyor. Dermot Moran "Bu kongreden sonra Çin felsefesine olan uluslararası  ilgi artacak ve Doğu'nun ve Batı'nın filozofları dünya sorunlarına ilişkin yeni perspektifler ve yaklaşımlarla zenginleşmiş bir bakış edineceklerdir" dedi. 

1948'de kurulmuş olan Uluslararası Federasyon, felsefe alanında dünya çapında bir sivil toplum örgütüdür. İlk Dünya Felsefe Kongresi 1900 yılında Paris'te yapılmış ve zamanında dünyanın felsefe alanında en büyük olayı olmuştu.